more_horiz
Gospodarka

Societe Generale sfinalizował sprzedaż udziałów w Rosbanku. Zanotuje znaczącą stratę

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 12:20
Societe Generale sfinalizował sprzedaż rosyjskiemu funduszowi inwestycyjnemu Interros Capital swoich udziałów w Rosbanku, w którym był większościowym udziałowcem, w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję z powodu agresji na Ukrainę.
Societe Generale sfinalizował sprzedaż swoich udziałów w Rosbanku w Rosji
Societe Generale sfinalizował sprzedaż swoich udziałów w Rosbanku w RosjiFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Sprzedaż spowoduje stratę w wysokości około 3,2 mld euro w rachunku zysków i strat Societe Generale w drugim kwartale, podał bank w komunikacie prasowym.

Societe Generale sprzedał również udziały w spółkach zależnych w sektorze ubezpieczeń w Rosji. W zeszłym miesiącu francuska grupa prognozowała stratę na poziomie 3,1 mld euro. 

Wartości rosyjskich aktywów Societe Generale w kwietniu szacowana była na 18,6 mld euro, w tym 15,4 mld euro w Rosbanku.

Wcześniej spółka informowała, że negocjacje z Interros Capital trwały kilka tygodni i dzięki porozumieniu grupa Societe Generale  wycofuje się z Rosji w sposób uporządkowania i zapewnienia ciągłości usług dla klientów. 

Fundusz Interros 

Interros to jeden z największych funduszy w Rosji, który posiada aktywa w przemyśle ciężkim i metalurgii, m.in. w firmie Nornickel oraz w sektorze farmaceutycznym (Petrovax). Fundusz został założony przez Władimira Potanina, jednego z najpotężniejszych i najbardziej znanych rosyjskich oligarchów. Według magazynu "Forbes" Potanin był w 2021 r. drugą (po W. Putinie) najbogatszą osobą w Rosji z majątkiem szacowanym na 27 mld dol.

Socie Generale to jedna z jedną z pierwszych grup bankowo-ubezpieczeniowych, notowana na następnej giełdzie, z giełdym akcjonariatem. Zajmuje się bankowością detaliczną, korporacyjną i inwestycyjną, świadczy usługi finansowe i ubezpieczeniowe.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem