more_horiz
Gospodarka

Rada UE przyjęła akt w sprawie zarządzania danymi. Łatwiejsza wymiana i altruistyczne podejście

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 07:00
16 maja Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie ws. zarządzania danymi. To pierwszy uchwalony projekt legislacyjny budujący europejską jednolitą przestrzeń danych.
Firmy zarabiają na danych użytkowników.
Firmy zarabiają na danych użytkowników.Foto: Shutterstock/PK Studio

Po głosowaniu w Parlamencie Europejskim rozporządzenie w sprawie zarządzania danymi (akt w sprawie zarządzania danymi) zostało przyjęte przez Radę Unii Europejskiej. Jest to ważny element nowego system udostępniania i wymiany danych zapowiedzianego w Europejskiej strategii w zakresie danych i pierwszy akt prawny z szeregu projektów wymienionych w Strategii.

Aktualnie rozporządzenie oczekuje na podpisanie przez przewodniczących Rady i Parlamentu. Następnie zostanie opublikowane w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie po 20 dniach od momentu publikacji. Przepisy aktu w sprawie zarządzania danymi zaczną obowiązywać po 15 miesiącach od wejścia w życie.

Wymiana danych

Nowe rozporządzenie ułatwi wymianę danych w całej Unii Europejskiej oraz między różnymi sektorami gospodarki tworząc w ten sposób dodatkową wartość ekonomiczną. Dzięki temu zwiększą się korzyści dla konsumentów i społeczeństw, zwiększy się kontrola przedsiębiorstw i obywateli nad ich danymi oraz zaufanie do wymiany danych.

Nowe zasady stworzą podstawy zarządzania przestrzeniami danych w sposób zgodny z wartościami i prawami UE takimi jak: ochrona danych osobowych, ochrona konsumentów i reguły konkurencji. To nowe podejście proponuje model oparty na neutralnych i działających transparentnie pośrednikach wymiany danych, którzy organizując udostępnianie i gromadzenie danych, nie będą mogli jednocześnie przetwarzać tych danych na własny rachunek (np. sprzedając je innej firmie lub używając do opracowania własnego produktu).

Inne rozwiązania prawne, które przewiduje projekt, to mechanizmy ułatwiające ponowne wykorzystywanie niektórych danych przechowywanych przez sektor publiczny oraz dobrowolne przekazywanie do dalszego wykorzystania dla dobra ogólnego danych posiadanych przez osoby fizyczne i firmy ("altruizm danych").

Z rozporządzeniem można zapoznać się na stronie Komisji Europejskiej.

  • Czytaj także:

W Davos o rosnących cenach żywności. MFW: trzeba uniknąć wojny handlowej na pełną skalę


PolskieRadio24.pl/ KPRM/ mib