Nadzwyczajny podatek od nadzwyczajnych zysków? Takie rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników

2022-05-27, 19:47

Nadzwyczajny podatek od nadzwyczajnych zysków? Takie rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników
Do Wielkiej Brytami nalezą bogate złoża ropy i gazu na Morzu Północnym. Zyski z tego wydobycia miałyby posłużyć walce ze skutkami wysokiej inflacji . Foto: shutterstock/ ZRyzner

W czwartek funt brytyjski był najdroższy w stosunku do dolara od miesiąca. Analitycy uważają, ze to efekt wypowiedzi kanclerza skarbu Rishiego Sunaka, który chce sfinansować pakiet ochrony konsumentów przed skutkami inflacji przez jednorazowy podatek od nadmiernych zysków w sektorze naftowym.

Niedawno premier Matusz Morawiecki zaapelował, by rząd Norwegii podzielił się swoimi nadmiarowymi zyskami z wydobycia ropy. Premier oszacował, że dzięki wzrostom cen surowców energetycznych wywołanym przez napaść Rosji na Ukrainę Norwegia zarobiła dodatkowe 100 mld dolarów.

Rynki dobrze oceniają brytyjski pomysł

W piątek Michał Stajniak, analityk z XTB, w swoim komentarzu do czwartkowej sytuacji na rynkach finansowych zauważył, że podobny pomysł "podzielenia się" firm dużymi dodatkowymi zyskami zgłoszony przez brytyjskiego kanclerza skarbu wywołał wzrost kursów na londyńskiej giełdzie i umocnienie się brytyjskiej waluty wobec dolara. Ten projekt dotyczył wsparcia dla najbardziej dotkniętych inflacją konsumentów.

Wartość przedstawionego przez rząd w Londynie pakietu działań ma wynosić 15 miliardów funtów i ma być finansowany przez jednorazowy podatek od nadmiernych zysków w sektorze energetycznym, a w przypadku Wielkiej Brytanii od zysków w sektorze naftowym. Ponieważ cena ropy w związku z wojną na Ukrainie od miesięcy rośnie, zyski brytyjskich gigantów wydobywających surowce energetyczne takich jak BP czy Shell wzrosły ponad dwukrotnie. Według XTB, teoretycznie ten wyjątkowy podatek ma być krótkoterminowy i ma obowiązywać jedynie do momentu, w którym ceny ropy naftowej czy gazu powrócą do "normalnych" poziomów.

Na Węgrzech bez entuzjazmu

Analityk XTB zwrócił uwagę, ze podobne wsparcie dla uderzonych inflacją szykowane jest również na Węgrzech. Tam Viktor Orban zapowiedział nałożenie podatków na "ekstra" zyski w sektorach najbardziej zyskownych, do których należy sektor bankowy, energetyczny, technologiczny czy dużych sieci sprzedaży. Ale tam ten pomysł został źle przyjęty przez rynki finansowe.

W Polsce firmy paliwowe też wykazują wyjątkowo wysokie zyski, ale analityk XTB nie spodziewa się wprowadzenia takiego podatku, bo przecież wszystkie one są u nas kontrolowane przez państwo.

Czytaj także:

 

 

Nadzwyczajny podatek od nadzwyczajnych zysków

Magdalena Rzeczkowska, minister finansów, zareagowała na Twitterze na wypowiedź premiera Morawieckiego, pisząc, że może to jest dobry czas, by dyskutować nad wprowadzeniem takiego nadzwyczajnego podatku (windfall tax) solidarnościowego od nadmiarowych zysków koncernów energetycznych. Część pozyskanych w ten sposób pieniędzy można by przekazać na sfinansowanie pomocy dla Ukrainy i na odbudowę jej po wojnie.

Polskieradio24/PKJ

Polecane

Wróć do strony głównej