Eksport produktów rolnych z Ukrainy mocno wzrósł w maju. Potrzeby nadal są ogromne

Ukraiński eksport produktów rolnych wzrósł w maju w stosunku do kwietnia o 80 proc., nadal jest jednak niższy od poziomu z maja 2021 roku - podało ministerstwo rolnictwa Ukrainy. 

2022-06-07, 12:29

Eksport produktów rolnych z Ukrainy mocno wzrósł w maju. Potrzeby nadal są ogromne

W maju z Ukrainy wyeksportowano 1,74 mln ton produktów rolnych, z których ponad 50 proc. stanowiła kukurydza. Eksport oleju słonecznikowego osiągnął w tym miesiącu ponad 200 tys. ton.

Większość ukraińskich towarów eksportowano przed 24 lutym przez porty morskie, jednak ze względu na ich blokadę przez rosyjską flotę, Ukraina była zmuszona do wykorzystania w tym celu kolei, dróg i mniejszym portów na Dunaju.

Koleją i rzekami

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że ponad 709 tys. ton towarów wywieziono w maju koleją, niemal 799 tys. ton Dunajem, 212 tys. ton - ciężarówkami. Ukraińskie władze poinformowały, że planują zwiększyć wolumen eksportu transportowanego Dunajem, który trafiałby następnie do czarnomorskich portów w Rumunii.

Ministerstwo podało, że jeśli ukraińskie porty nadal będą blokowane, możliwe będzie eksportowanie jedynie 2 mln ton zboża miesięcznie. Miesiąc przed rosyjską inwazją eksport zboża z Ukrainy osiągnął poziom 6 mln ton. Władze zaznaczyły, że nawet w przypadku odblokowania portów przez Rosję, usunięcie min morskich utrudniających potencjalny rosyjski atak z morza może zająć do 6 miesięcy.

REKLAMA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że z powodu morskiej blokady nie można obecnie wyeksportować z kraju 22-25 milionów ton zboża. 

Polska gotowa pomóc

Na początku czerwca premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska "będzie hubem gospodarczym dla niepodległej Ukrainy". Kraj potrzebuje jednak inwestycji, które szybko udrożnią kanały komunikacyjne - przede wszystkim kolejowe.  

23 kwietnia Polska i Ukraina podpisały memorandum dotyczące zacieśnienia współpracy w dziedzinie kolei. Dokument przewiduje utworzenie wspólnej spółki kolejowej, która będzie obsługiwała połączenia z rynkami zachodnimi.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk pod koniec maja tego roku powiedział między innymi, że port w Świnoujściu opuścił pierwszy z Ukrainy ładunek rudy żelaza, a także zboża i obecnie przygotowywane są kolejne transporty obu tych surowców.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej