more_horiz
Gospodarka

UOKiK: 656 tys. zł kar za generowanie zatorów płatniczych

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 12:54
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na trzy firmy kary w łącznej wysokości 656 tys. zł za generowanie zatorów płatniczych. Ukarane spółki to Reckitt Benckiser Production (Poland), Beiersdorf Manufacturing Poznań oraz Firma Oponiarska Dębica - podał w poniedziałek UOKiK w komunikacie.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów m.in. chroni małe i średnie firmy przed monopolistycznymi praktykami wielkich firm
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów m.in. chroni małe i średnie firmy przed monopolistycznymi praktykami wielkich firm Foto: Shutterstock.com / MOZCO Mateusz Szymański

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w poniedziałkowym komunikacie, przeprowadzone postępowania potwierdziły, że trzy spółki mają problem z terminowymi płatnościami i przyczyniają się do tworzenia zatorów płatniczych w Polsce. Chodzi o Reckitt Benckiser Production (Poland), producenta środków chemii gospodarczej występujących na rynku pod takimi markami, jak: Woolite, Vanish, Calgon, Finish, Cillit Bang; Beiersdorf Manufacturing Poznań, producenta kosmetyków marki Nivea, Eucerin; Firmę Oponiarską Dębica, producenta opon. Pierwsza firma należy do międzynarodowego koncernu z siedzibą w Londynie, kolejna też do wielkiego międzynarodowego koncernu kosmetycznego z Hamburga, a ostatnia jest notowana na giełdzie w Warszawie, ale ponad 87 proc. jej akcji jest kontrolowanych przez amerykański Goodyear Tire & Rubber Company.

Od czego zależy wysokość kary

"Wysokość wygenerowanych przez nie zatorów płatniczych wyniosła odpowiednio 153 mln zł, 10 mln zł i 9 mln zł. Z kolei nałożone kary finansowe wyniosły: 554 tys. zł dla spółki Reckitt Benckiser Production (Poland), 35 tys. zł dla Beiersdorf Manufacturing Poznań oraz 67 tys. zł dla Firmy Oponiarskiej Dębica" podano w komunikacie UOKiK.

Urząd dodał w komunikacie, że wysokość nałożonych na przedsiębiorstwa kar - z uwagi na obowiązujący, ustawowy wzór ich obliczania - uwzględnia skalę wygenerowanych przez te podmioty zatorów płatniczych i długość opóźnień w zapłacie.

"Działamy na rzecz poprawy dyscypliny płatniczej wśród przedsiębiorców. Firmy regularnie opóźniające się z zapłatą kontrahentom finansują swoją działalność kosztem innych, często dużo mniejszych przedsiębiorców. Takie praktyki nie tylko wpływają negatywnie na płynność finansową przedsiębiorców doświadczających takich opóźnień, ale również generując koszty związane z windykacją takich należności czy koniecznością zapewnienia sobie dodatkowych źródeł finansowania (…)" - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Inni winni, ale nieukarani

UOKiK podał także, że z płatnościami spóźniały się także Przedsiębiorstwo Drobiarskie Drobex, spółka z branży spożywczej zajmująca się produkcją mięsa drobiowego i jego wyrobów, oraz Ampol-Merol, dystrybutor środków do produkcji rolnej takich jak nasiona, nawozy, środki ochrony roślin, zajmujący się także skupem płodów rolnych.

"Pomimo że spółki te również tworzyły zatory płatnicze, to nie została na nie nałożona kara pieniężna. Aktualne brzmienie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych obliguje Prezesa UOKiK do odstąpienia od wymierzania kary, jeśli w badanym okresie suma świadczeń pieniężnych otrzymanych przez firmy po terminie przewyższa wygenerowany przez nie zator płatniczy" - stwierdzono w komunikacie.

Czytaj także:

UOKiK przypomniał, że interwencja prezesa urzędu w sprawach dotyczących zatorów płatniczych jest możliwa, jeśli w ciągu trzech kolejnych miesięcy suma wartości wszystkich świadczeń pieniężnych niespełnionych lub spełnionych po terminie przez przedsiębiorcę na rzecz jego kontrahentów przekracza 2 mln zł.


PAP/pr24.pl/PKJ