more_horiz
Gospodarka

Ruszy prefinansowanie projektów z KPO. Minister Buda, wyjaśnia skąd będą pochodziły środki

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 15:49
- Rada Ministrów przyjęła zmiany uchwał w sprawie tarcz finansowych, które umożliwią prefinansowanie projektów zaplanowanych w KPO ze środków krajowych, z Polskiego Funduszu Rozwoju - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Rząd rozpocznie wstępne finansowanie projektów zaakceptowanych w ramach KPO
Rząd rozpocznie wstępne finansowanie projektów zaakceptowanych w ramach KPOFoto: Pixabay/MonikaP

Na wtorkowym posiedzeniu rząd rozpatrywał m.in. projekty uchwał dotyczących zmian w tarczach PFR. Podczas konferencji po posiedzeniu rządu Buda przekazał, że zmiany formalnie umożliwią prefinansowanie projektów zaplanowanych w Krajowym Planie Odbudowy ze środków krajowych, a dokładnie ze zwrotów z tarcz finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jak wskazał minister rozwoju, chodzi o to, by nie czekać na wypłatę środków przez KE.

Środki ze zwrotów z tarcz finansowych będą wykorzystywane do prefinansowania projektów. Wszystkie projekty, które w resortach są przygotowane będą miały zapewnione finansowanie. Chcemy postępować zgodnie z harmonogramem. Nie mamy pewności, czy kilka czy kilkanaście tygodni, czy więcej będziemy oczekiwać na płatności z Komisji Europejskiej" - podkreślił Buda.

Zmiany w tarczach

Jak tłumaczy KPRM Rada Ministrów przyjęła uchwały wprowadzające zmiany w Tarczach Finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju: 1.0 i 2.0 oraz dla dużych firm. Jak uzasadniono, specyfika wdrażania i finansowania Krajowego Planu Odbudowy polega na przekazywaniu unijnych środków finansowych w transzach, uzależnionych od osiągania przez państwa członkowskie tzw. kamieni milowych.

"Rozwiązanie to powoduje konieczność zapewnienia finansowania przejściowego, które - jeśli zajdzie taka potrzeba - zapewni Polski Fundusz Rozwoju. PFR realizowałby to zadanie w części finansowanej ze środków bezzwrotnych z instrumentu na rzecz Odbudowy i zwiększenia Odporności" - poinformowała KPRM w komunikacie.

Przyjęte projekty zakładają też, że małe i średnie firmy, które otrzymały wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0, nie będą zobowiązanie do zwrotu całej przyznanej subwencji, nawet jeśli do 30 czerwca 2022 r. nie rozliczą zwrotu różnicy pomiędzy kwotą subwencji, a rzeczywistym spadkiem swoich przychodów.

Szczegóły dotyczące tarcz

KPRM przypomniała, że Tarcza Finansowa PFR 1.0 dla mikro, małych i średnich firm została uruchomiona w 2020 r. Do tej pory z programu skorzystało ponad 347 tys. przedsiębiorstw z całej Polski zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników. Firmy otrzymały wsparcie w postaci subwencji finansowych na łączną kwotę 60,5 mld zł.

W 2021 r., w obliczu kolejnej fali pandemii, rząd przygotował Tarczę Finansową 2.0. Program wsparcia finansowego o wartości 13 mld zł w postaci subwencji umarzalnych nawet do 100 proc. był skierowany do firm z ponad 50 branż, które musiały ograniczyć lub zamknąć działalność ze względu na COVID-19.

W ramach Tarcz Finansowych przygotowane zostały także specjalne rozwiązania finansowe dla dużych przedsiębiorstw. Ich finansowanie ma charakter indywidualny i obejmuje zarówno finansowanie dłużne, jak i zaangażowanie kapitałowe, realizowane bezpośrednio przez PFR. Z programu skorzystało 232 wnioskodawców z całej Polski. Otrzymali oni wsparcie na łączną kwotę 3,9 mld zł - wskazała KPRM.

Posłuchaj
00:20 IAR/d Pilecki Minister Buda mówi, że rząd rozpocznie wstępne finansowanie projektów zaakceptowanych w ramach KPO z pieniędzy państwa Minister Buda mówi, że rząd rozpocznie wstępne finansowanie projektów zaakceptowanych w ramach KPO z pieniędzy państwa (IAR)

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk