more_horiz
Gospodarka

Wyższe oprocentowanie lipcowych obligacji. Resort finansów podał szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 15:40
Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie obligacji detalicznych, które będą sprzedawane w lipcu - podał resort finansów.
W lipcu wyższe o 0,75 pp. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich - podał resort finansów.
W lipcu wyższe o 0,75 pp. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich - podał resort finansów.Foto: Shutterstock/shisu_ka

"W lipcu wyższe o 0,75 pp. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich. Podnosimy również oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. Chcemy zachęcić naszych klientów do długoterminowego oszczędzania z obligacjami skarbowymi" - poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Roczna i dwuletnia obligacja ze zmiennym oprocentowaniem

MF podało, że w lipcu oprocentowanie rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6 proc. a dwuletnich o zmiennej stopie - 6,25 proc. Oprocentowanie tych papierów zależy od wysokości głównej stopy NBP, stopy referencyjnej. W przypadku obligacji jednorocznych oprocentowanie jest równe stopie referencyjnej, a przy obligacjach dwuletnich jest równie sumie stopy referencyjnej i marży w wysokości 0,25 proc.

- Lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które wprowadziliśmy do stałej oferty w ubiegłym miesiącu. Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości - powiedział wiceminister Skuza.

Obligacje rodzinne

MF w lipcu podnosi również oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie będzie wynosić 6 proc. w przypadku papierów trzyletnich, 6 proc. dla papierów 4-letnich oraz 6,25 proc. dla obligacji 10-letnich.

- Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc. - podało MF.

Czytaj także:

Resort poinformował także, że 6- i 12-letnie obligacje rodzinne, przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus", oprocentowane będą na odpowiednio 6,2 proc. i 6,5 proc. w pierwszym roku.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży wynoszącej 1,5 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

PR24, akg