more_horiz
Gospodarka

Znikną papierowe wnioski o rejestrację działalności gospodarczej. Znamy nową propozycję rządu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 20:17
Wnioski o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) będzie można składać wyłącznie online - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu. W projekcie przewidziano rezygnację z papierowej formy wniosków.
Rząd zaproponuje zmiany, które mają usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorców w obrocie prawnym i gospodarczym.
Rząd zaproponuje zmiany, które mają usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorców w obrocie prawnym i gospodarczym. Foto: Pixabay

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź rozpoczęcia prac nad projektem ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje rejestrację działalności gospodarczej tylko online.

Realizacja postulatów przedsiębiorców

Jak wyjaśniono, proponowane w projekcie rozwiązania koncentrują się na realizacji postulatów przedsiębiorców zebranych w dotychczasowym okresie obowiązywania ustawy o CEIDG i PIP. Zarówno przedsiębiorcy jak i inni użytkownicy CEIDG wskazują, jak istotna jest możliwość załatwienia spraw i odnalezienia informacji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w jednym miejscu - w ramach jednego konta.

Wskazano, że zawarte w projekcie rozwiązania dotyczące spółki cywilnej koncentrują się na stworzeniu instrumentów, które wspierałyby przedsiębiorców (wspólników spółki cywilnej) na każdym etapie ich funkcjonowania w spółce, np. poprzez zmniejszenie formalności w przypadku rejestracji spółki cywilnej, ograniczenie obciążeń administracyjnych oraz zapewnienie dostępu do szerokiego zakresu wiarygodnych danych o spółce cywilnej.

Elektronizacja przekazywania informacji

Wyjaśniono, że proponowane rozwiązania w zakresie spółki cywilnej obejmują zatem dwa zasadnicze obszary: uproszczenie procesu i elektronizacja przekazywania informacji o spółce cywilnej oraz publikacja kompleksowej informacji o spółce cywilnej.

Czytaj także:

Według projektodawców, propozycja zmiany ma przede wszystkim usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorców w obrocie prawnym i gospodarczym, w szczególności przy podejmowaniu działań "na odległość". Za pomocą systemu teleinformatycznego CEIDG będzie możliwe szybkie i sprawne wykazanie umocowania udzielonego pełnomocnikowi.

PR24, akg