Nowa perspektywa finansowa UE. Minister Puda ujawnił, kiedy wpłyną pierwsze środki do Polski

- Pierwsze pieniądze z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 wpłyną do Polski jeszcze w tym roku. Myślę, że realny termin to wrzesień, październik - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

2022-07-28, 10:22

Nowa perspektywa finansowa UE. Minister Puda ujawnił, kiedy wpłyną pierwsze środki do Polski
Minister Puda: do naszego kraju cały czas trafiają unijne pieniądze. Foto: Twitter/Grzegorz Puda

W TVP 1 Puda pytany o pieniądze z UE podkreślił, że polski rząd nie czekając na to, kiedy środki z Krajowego Planu Odbudowy trafią do Polski, przygotował razem z Polskim Funduszem Rozwoju program prefinansowania ze środków krajowych najważniejszych inwestycji zaplanowanych w KPO.

- Po to, by nasi przedsiębiorcy, ministerstwa, które chcą skorzystać z tych środków finansowych, mogły to robić wcześniej - dodał minister.

Są środki z "tarcz"

- Mamy środki, które pochodzą z tarcz covidowych, które zaspokoją w pewnym obszarze te najważniejsze dla nas cele. Takie resorty, jak rolnictwa, rodziny i klimatu są przygotowane do tego, by korzystać z tych środków finansowych - powiedział także szef MFiPR.

Podkreślił, że główne środki finansowe z UE to środki pochodzące nie z KPO, tylko z Umowy Partnerstwa, czyli dokumentu, który Polska podpisała z UE na kolejną perspektywę do 2027 r.

REKLAMA

- To są te środki, które Polacy na co dzień widzą, czyli te wszystkie oznaczenia "sfinansowane ze środków UE" na ulicach, placach zabaw, przedszkolach, budynkach - które są termomodernizowane, to wszystko było finansowane z polityki spójności i będzie finansowane z polityki spójności" - zaznaczył Puda.

Środki z nowej perspektywy

- Pierwsze środki z nowej perspektywy finansowej (na lata 2021-2027, PAP) będą wpływały do Polski jeszcze w tym roku. Myślę, że termin realny to wrzesień, październik - poinformował minister.

Dodał, że obecnie mamy do czynienia z trzema źródłami finansowania z UE: "pierwsze, najważniejsze, które było zawsze to Umowa Partnerstwa, (...) drugie to Wspólna Polityka Rolna, czyli finansowanie rolnictwa, to są też środki, które do nas wpływają i na dziś nie ma żadnych zagrożeń i trzecie to środki finansowe, których wcześniej nie było, czyli Krajowy Plan Odbudowy".

Umowa Partnerstwa to uzgodniona z Komisją Europejską strategia wykorzystania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w perspektywie 2021-2027. Polska będzie mogła pozyskać ok. 76 mld euro.

REKLAMA

Posłuchaj

Minister Grzegorz Puda mówi o środkach pochodzących z Umowy Partnerstwa, czyli dokumentu, który Polska podpisała z UE na kolejną perspektywę do 2027 r. (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Fundusz Odbudowy jest nowym instrumentem, którego głównym celem jest odbudowa gospodarek po pandemii koronawirusa. Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej