more_horiz
Gospodarka

Polski pociąg z innowacyjnym urządzeniem do magazynowania energii. Premiera na targach w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 18:26
Dziennik regionalny "Głos Szczeciński" poinformował, że w środę na targach InnoTrans 2022 w Berlinie zostanie zaprezentowany pierwszy hybrydowy skład Impuls 2 wyposażony w superkondensator.
Firma Newag produkuje m.in. pociągi hybrydowe.
Firma Newag produkuje m.in. pociągi hybrydowe.Foto: newag.pl

Pociąg z innowacyjnym urządzeniem do magazynowania energii został wyprodukowany przez firmę NEWAG i zakupiony przez województwo zachodniopomorskie. Będzie kursował na trasie Szczecin - Kołobrzeg. Hybryda nazywana jest "europejską" ze względu na efektowne malowanie ze złotymi gwiazdami.

Krajowy lider w kolejowych innowacjach 

- Wjeżdżamy tym nowoczesnym pociągiem do Europy, dosłownie i w przenośni. Premiera hybrydowego pojazdu z superkondensatorem odbędzie się podczas InnoTrans, największych na świecie międzynarodowych targach transportowych. Bardzo się cieszymy, że jako województwo zachodniopomorskie mamy swój udział we wdrażaniu innowacji techniki kolejowej. I jesteśmy nie tylko krajowym liderem w unowocześnianiu taboru - poinformował przed prezentacją pociągu marszałek województwa Olgierd Geblewicz, cytowany przez gazetę.

"Głos Szczeciński" pisze, że superkondensator, w który wyposażony jest pociąg, działa jak ogromna bateria, której ładowanie odbywa się w trakcie hamowania pojazdu.

Czytaj także:

"Zgromadzona w zasobniku energia pozwala na rozruch pojazdu do prędkości 50 km/h i pokonanie odcinka o długości do 500 metrów. To pozwala znacząco zmniejszyć hałas podczas postoju oraz odjazdu ze stacji, a przede wszystkim zredukować zużycie paliwa i emisję do atmosfery szkodliwych substancji"- informuje dziennik.

IAR, PR24, akg