Straty w nieruchomościach podczas II wojny światowej. Współautor raportu nt. reparacji pokazuje wyliczenia

- Grabieże oraz celowe niszczenie polskich miast, wsi, fabryk, lasów i mienia ruchomego można wycenić na 800 mld zł z czego największy komponent stanowiły właśnie nieruchomości - powiedział dr Tomasz Luterek, prawnik, rzeczoznawca i współautor raportu o stratach wojennych Polski w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

2022-09-23, 17:30

Straty w nieruchomościach podczas II wojny światowej. Współautor raportu nt. reparacji pokazuje wyliczenia
Kuchciński: PRL-owska uchwała w sprawie reparacji nigdy nie istniała. Foto: NAC

Z raportu przedstawionego na początku września 2022 r. raportu wynika, że grabieże oraz celowe niszczenie polskich miast, wsi, fabryk, lasów i mienia ruchomego można wycenić na 800 mld zł z czego największy komponent stanowiły nieruchomości.

Zdaniem dr Luterka to właśnie nieruchomości stanowiły ten największy komponent tych szacunków. Jednocześnie wskazał, że Polska była zniszczona nierównomiernie.

- Na przykład Warszawa to ścisłe centrum było zniszczone w około 90 procentach. A warto zauważyć, że nasza stolica była piąty największym miastem co do wielkości w Europie (nie licząc Moskwy i Leningradu). Warszawa była dużą metropolią o bardzo gęstej zabudowie gdzie mieszkało 1,3 mln mieszkańców - powiedział dr Tomasz Luterek.  

Ekspert wyjaśnił, że do wyceny takich zniszczeń można podejść na kilka sposobów a jednym z nich jest wycena kosztowo-ubezpieczeniowa zakładające odtworzenie tego co zostało zniszczone, czyli koszt materiałów, robocizny. To jest metoda najbardziej racjonalna na przykład jeżeli chodzi o drogi czy koleje. W przypadku odbudowy kamienic sprawa jest bardziej złożona, bo do wyceny należy również wziąć pod uwagę często całkowite zniszczenie okolicznej infrastruktury.

REKLAMA

Dr Tomasz Luterek podkreślił także, że przy próbie wyceny odtworzenia zniszczonego pałacu czy innego unikalnego zabytku, gdyż trudno oszacować nie tylko materiały, ale kunszt artystów, którzy na przykład ozdabiali tego typu obiekty.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.

Posłuchaj

Dr Tomasz Luterek, współautor raportu o stratach wojennych Polski mówi o stratach w nieruchomościach Polski ("Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 5:28
+
Dodaj do playlisty

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej