more_horiz
Gospodarka

Glapiński: wprowadzone podwyżki stóp procentowych spowodują stopniowy spadek inflacji

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 16:15
- Dokonane podwyżki stóp procentowych osłabiły krajową presję popytową i spowodują stopniowo spadek inflacji w naszym kraju - poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Adam Glapiński.
RPP pozostawiła w październiku stopy procentowe bez zmian
RPP pozostawiła w październiku stopy procentowe bez zmian Foto: PAP/ Tomasz Gzell

- Zsynchronizowane podwyżki we wszystkich bankach centralnych (…) będą wspomagać nasze wysiłki. To wpływa na różne komponenty inflacji, np. na ceny surowców (…), a także na globalny popyt - powiedział prezes NBP.

- To wraz z naszym bardzo silnym zacieśnieniem polityki pieniężnej dokonanym przez Radę w 11 kolejnych ruchach, przez kolejne miesiące, które osłabiły bardzo krajową presję popytową spowodują stopniowo spadek inflacji w naszym kraju - dodał Adam Glapiński.

Spowolnienie gospodarcze

Poinformował, że napływające dane potwierdzają scenariusz stopniowego spowolnienia polskiej gospodarki. 

- Mimo obserwowanego spowolnienia gospodarczego w Polsce, nie grozi nam recesja. Groźba znaczącego wzrostu bezrobocia i recesji jest bardzo niska. Może to się zdarzyć na krótki czas, ale w naszych modelach analitycznych się to nie pojawia. Spodziewane spowolnienie gospodarcze powinno być na tyle silne, że powinno stłumić presję popytową, a tym samym inflację. Obniżenie aktywności w Polsce i za granicą powinno osłabić wzrost inflacji bazowej i sprowadzić proces inflacyjny do rozsądnego poziomu - powiedział prezes Glapiński.

RPP zatrzymała cykl podwyżek

- To jest zatrzymanie cyklu podwyżek, a nie formalny koniec podwyżek. RPP nie podjęła decyzji o zakończeniu cyklu podwyżek, to cały czas jest otwarty formalnie cykl. (...) Taka klasyczna sytuacja "wait and see". (...) Przyglądamy się sytuacji. W szczególności przyglądamy się do listopada. Będzie opublikowany kolejny raport inflacji, który dla NBP, wszystkich obserwatorów jest najważniejszym dokumentem pozwalającym w najlepszy sposób przyjrzeć się najbliższym kwartałom - powiedział prezes NBP.

Dodał, że być może przyjdą takie dane, że cykl podwyżek stóp procentowych zostanie zakończony.

- Nie mówimy, że przestaliśmy podwyższać stopy procentowe, tylko przerwaliśmy ten cykl. Być może przyjdą takie dane, że cykl zostanie zakończony, ale to jeszcze nie jest ten moment - podkreślił prezes. 

Prezes NBP chciałby, aby okazało się, że RPP już dostatecznie zacieśniła politykę pieniężną - poinformował na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Istotny będzie listopadowy raport o inflacji

- W listopadzie będzie nowa projekcja NBP, nowy raport o inflacji. Ocenimy w pełni skutki dotychczasowego zacieśnienia przez nas. To nam ułatwi dalsze decyzje - czy jeszcze trzeba będzie coś zacieśnić, czy już dostatecznie zacieśniliśmy. Najgorzej jakby się okazało, że zacieśniliśmy za bardzo, ale nie sądzę, żeby tak było - nic na to nie wskazuje. Tak czy inaczej, nie zapowiadamy na razie końca cyklu podwyżek stóp - powiedział prezes NBP.

- Chciałbym, by się okazało, że dostatecznie zacieśniliśmy i nie ma potrzeby dalszego zacieśniania, że stopy już nie będą ulegać zmianie i sytuacja się rozwija zgodnie z logiką, którą przewidujemy. Ale w tej chwili nie przesądzamy tego, przesądzimy to w listopadzie po opublikowaniu raportu - dodał Glapiński.

Inflacja w 2023 r. i ewentualna obniżka stóp

- Poziom inflacji w przyszłym roku będzie zależał od działań rządu; CPI powinien stopniowo obniżać się - powiedział także Adam Glapiński.

- W przyszłym roku poziom inflacji będzie mocno zależał od decyzji rządu, co do tarczy antyinflacyjnej i cen regulowanych, ale jeśli chodzi o tendencję - to zobaczymy stopniowy spadek w kierunku celu NBP. Najkorzystniej by się to układało, żeby utrzymać tarczę antyinflacyjną i ceny regulowane w ryzach, wtedy inflacja będzie spadać - podkreślił Glapiński.

- Poprzednio informowałem, że stopy się zatrzymają w pewnym momencie, że w połowie roku może inflacja zacznie spadać i w ostatnim kwartale, czy wcześniej, będzie przestrzeń dla obniżki stóp. To, co teraz nastąpiło, te nowe dane (...) trochę osłabia to przewidywanie, ale nadal je podtrzymuje. Mam nadzieję, że pierwsza obniżka stóp będzie możliwa pod koniec przyszłego roku - powiedział także Glapiński.

Ostatnia decyzja RPP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 procent, poinformował Narodowy Bank Polski. Rynek oczekiwał, że stopy procentowe zostaną podniesione o 25 pkt baz. 

"Rada ocenia, że dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spodziewane obniżenie się dynamiki aktywności gospodarczej, w tym na skutek szoków zewnętrznych, przyczynią się do ograniczenia dynamiki popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP" - podano wtedy w komunikacie.

"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę" - czytamy dalej. Ale jak podkreślił profesor Adam Glapiński Polska jest wciąż liderem rozwoju gospodarczego w UE i jeżeli utrzymamy obecne tempo wzrostu PKB, wtedy w ciągu 8-10 lat dogonimy PKB Francji w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Dlatego apelował, aby docenić fakt tempa naszego rozwoju pomimo pandemii i tego, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. 

Czytaj także:

IAR/PAP/PAP Biznes/PR24.pl/mk/koz/kor