Rządowa tarcza energetyczna. Minister Moskwa: największy taki program w całej Unii Europejskiej

- Nasza szeroka tarcza energetyczna jest największa w całej Unii Europejskiej - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że to rozwiązanie jest już piątym instrumentem wsparcia, które proponuje odbiorcom polski rząd.

2022-10-11, 14:40

Rządowa tarcza energetyczna. Minister Moskwa: największy taki program w całej Unii Europejskiej
Minister Moskwa: głównym źródłem finansowania tego wsparcia będzie źródło w postaci przychodów wytwórców energii. Foto: Twitter/MKiŚ

Dla odbiorców indywidualnych ta taryfa G zostanie zamrożona, a dla pozostałych odbiorców, czyli MŚP oraz samorządy i wszystkie działania, które wykonują (budynki, kanalizacja, wodociągi, transport, edukacja) też będą miały taką samą taryfę - 785 zł/MWh - powiedziała minister Moskwa podczas konferencji prasowej. 

Rząd proponuje maksymalną cenę za prąd dla gospodarstw domowych na poziomie 693 zł/MWh, a dla odbiorców wrażliwych, samorządów i MŚP właśnie 785 zł/MWh. 

Minister klimatu poinformowała także, że dla firm MŚP obowiązywać będzie limit maksymalnej ceny do 80 proc. średniego zużycia z ostatnich 5 lat, ale intencją rządu jest to, by to było docelowo 100 proc. - To będziemy dalej postulować, liczymy na dużą otwartość państw europejskich, KE, żeby te 80 proc. zwiększyć do 100 proc. i móc zapewnić stawkę maksymalną bez względu na zużycie - dodała.

Minister Moskwa podkreśliła, że dla "wszystkich podmiotów" mechanizm ceny maksymalnej będzie działał również dla kontraktów zawartych. - Do 30 listopada należy złożyć oświadczenie (...) do swojego dostawcy energii, że jest się takim podmiotem, że jest się szkołą, przedszkolem, żłobkiem, szpitalem - podała minister.

REKLAMA

Sprzedaż rezerwowa

- Wprowadzamy rozwiązanie sprzedaży rezerwowej, gdzie energia jest niezbędna na potrzeby np. mieszkańców, wodociągów czy innych celów użyteczności publicznej - poinformowała Anna Moskwa. Jak dodała, w tej sprzedaży rezerwowej cena ma wynieść nie więcej niż 785 zł/MWh.

Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki (URE), sprzedaż rezerwowa ma na celu zagwarantowanie odbiorcom ciągłości dostaw do czasu wybrania przez nich nowego sprzedawcy energii elektrycznej.

Podczas konferencji prasowej Anna Moskwa mówiła, że podmioty, szczególnie samorządowe informowały o tym, że zdarzały się przetargi, do których nie zgłaszał się żaden podmiot czy dostawca energii.

- I tutaj wprowadzamy rozwiązanie sprzedaży rezerwowej. Tej sprzedaży, gdzie energia jest niezbędna na potrzeby np. mieszkańców, wodociągów czy innych celów użyteczności publicznej - dodała minister klimatu. 

REKLAMA

Jak dodała, wówczas "ta sprzedaż w sprzedaży rezerwowej będzie również po tej gwarantowanej cenie, bez względu na to, jakie oferty wcześniej były na rynku, czy jakie były we wcześniejszych kontraktach".

Minister Moskwa wyjaśniła, że ze sprzedaży rezerwowej mogą skorzystać m.in. szpitale, szkoły czy samorządy, a zatem podmioty, które są zobowiązane do sprzedaży energii "właśnie w takich wyjątkowych sytuacjach". - I wtedy ta cena jest gwarantowana w kwocie, jak dla wszystkich innych podmiotów - (nie więcej niż - PAP) 785 zł/MWh - powiedziała.

Źródło finansowania wsparcia

- Głównym źródłem finansowania tego wsparcia będzie źródło w postaci przychodów wytwórców energii. Na określonych poziomach, w zależności od źródła, przychody będą na bieżąco przekazywane do zarządcy rozliczeń (...), oczywiście z uwzględnieniem niezbędnych kosztów, które spółki ponoszą. Na pewno jest to koszt paliwa, które muszą zakupić po określonej cenie, z którą często nie mogą dyskutować - powiedziała także minister Moskwa.

Dodała, że to też koszt ETS, wszystkie inne opłaty środowiskowe, niezbędne do wytworzenia energii opłaty wynikające z ustawy, uzasadniona marża i dodatek inwestycyjny.

REKLAMA

- Budżety są bardzo zmienne. (...) Dziś trudno powiedzieć, czy wyłącznie przychody będą źródłem finansowania wsparcia. Jeśli te przychody byłyby niewystarczające, z pomocą przyjdzie budżet państwa - powiedział minister Moskwa.

Czytaj także:

Maksymalne ceny energii

Obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi cen nie wyższych niż cena maksymalna ma zostać nałożony w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. za zużycie energii elektrycznej w punkcie poboru energii do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90 proc. zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.

Odbiorcy w gospodarstwach domowych mają korzystać z ceny maksymalnej w zakresie całości poboru powyżej limitów 2/2,6/3 MWh.

REKLAMA

Obowiązek stosowania ceny maksymalnej w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi będzie występował wówczas, gdy ceny wynikające z zawartych przez nich umów są wyższe od ceny maksymalnej.

Posłuchaj

Minister Anna Moskwa wyjaśnia, na jakich zasadach wybrane podmioty skorzystają z obniżonej stawki za prąd (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Nowy mechanizm wsparcia ma obejmować szeroko rozumiane podmioty użyteczności publicznej, do której należą placówki służby zdrowia, szkoły i uczelnie wyższe, placówki zajmujące się szeroko rozumianą opieką nad różnymi grupami społecznymi (jednostki pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, integracji społecznej, żłobki i kluby dziecięce, noclegownie, placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi). Docelowa grupa odbiorców w dużej mierze podlega organizacyjnie jednostkom samorządu terytorialnego.

Ceny maksymalne mają obowiązywać od 1 grudnia br. do końca 2023 r.

Konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i minister Anny Moskwy:

IAR/PAP/ISBnews/PR24.pl/mk/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej