Kredyty hipoteczne we frankach. Od umorzonej kwoty nie trzeba odprowadzać podatku?
Umorzona część kredytu jest przychodem. Ale nie trzeba płacić od niego podatku, choć przepisy nie działają automatycznie w każdym przypadku - podają media.
2022-10-28, 10:05
"Mamy dobrą wiadomość dla frankowiczów, którzy dogadali się z bankiem i nie muszą spłacać części swojego kredytu. Fiskus potwierdził, że od umorzonej kwoty nie trzeba odprowadzać PIT" - informuje dziennik "Rzeczpospolita".
Gazeta wyjaśnia, że o interpretację wystąpił mężczyzna, który w 2008 r. wziął kredyt we frankach szwajcarskich. "Za pożyczone pieniądze kupił mieszkanie dla dzieci, które są na jego utrzymaniu. Syn mieszkał w nim niecały rok, córka w ogóle. Po wyprowadzce syna lokal jest wynajmowany" - czytamy.
Ugoda i umorzenie
"W 2022 r. mężczyzna zawarł z bankiem ugodę, na podstawie której dokonano zamiany waluty zadłużenia z franka szwajcarskiego na złotówki. Było w niej też postanowienie, że bank umarza zadłużenie kredytobiorcy w kwocie 21 tys. zł. Czy od tej kwoty trzeba zapłacić podatek?" - pisze "Rz".
Jak zaznacza dziennik, fiskus przypomniał, że umorzenie kredytu (jego części bądź odsetek) powoduje powstanie u kredytobiorcy przychodu. "Uzyskuje bowiem przysporzenie majątkowe. Jest to tzw. przychód z innych źródeł. Generalnie wykazujemy go w zeznaniu rocznym i rozliczamy według skali podatkowej" - dodaje.
REKLAMA
"Mężczyzna nie musi jednak opłacać się skarbówce. Ratuje go rozporządzenie ministra finansów z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (DzU z 2022 r., poz. 592). Fiskus potwierdził, że można je zastosować w opisanej sytuacji" - podkreśla "Rz".
Spory w sądach
Według "Rzeczpospolitej" liczba pozwów składanych przez tzw. frankowiczów dynamicznie rośnie. Na koniec pierwszej połowy 2022 r. mogło być ich ogółem (jak podaje BOŚ Bank) ok. 95 tys. wobec ok. 80 tys. na koniec 2021 r. Bankowcy spodziewają się, że fala pozwów od frankowiczów będzie utrzymywać się na podwyższonym poziomie przez najbliższych kilka kwartałów
- Kredyty frankowe. Wiemy, kiedy rzecznik TSUE wyda opinię. Będzie to wstęp do wyroku
- Firmy też mogą domagać się "odfrankowienia" kredytów. Ekspert: zaczną kierować sprawy do sądów
- Spór o kredyty we frankach w TSUE. Szołajski: banki liczą na przestraszenie frankowiczów
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA