Umowa zbożowa. ONZ: wyeksportowano z Ukrainy już ponad 14 milionów ton
Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że w ramach umowy zbożowej zawartej z Ukrainą, Rosją i Turcją wyeksportowano przez Morze Czarne ponad 14 milionów ton zboża.
2022-12-15, 15:38
- Przyczyniło się do obniżenia światowych cen żywności przez siedem miesięcy z rzędu - oceniła szefowa agencji ONZ do spraw handlu i rozwoju UNCTAD Rebeca Grynspan.
Rebeca Grynspan dodała, że dwie trzecie eksportu pszenicy trafia do krajów rozwijających się, ale jego wielkość nadal pozostaje poniżej poziomu z 2021 roku. Wyraziła również zaniepokojenie potencjalnym kryzysem nawozowym w przyszłym roku, twierdząc, że wysokie ceny nawozów mogą spowodować problemy w dostępności zboża.
Dwie ostatnie umowy w ramach porozumienia zbożowego podpisano 22 lipca.
Pomoc Turcji
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w niedzielę tj. 11 grudnia br. telefonicznie z prezydentem Ukrainy o ewentualnym rozszerzeniu korytarza zbożowego. Wołodymyr Zełenski podziękował za wsparcie Ankary dla inicjatywy Kijowa "Ziarno z Ukrainy".
REKLAMA
Wcześniej w niedzielę Erdogan rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o korytarzu zbożowym przez Morze Czarne, wojnie na Ukrainie i konflikcie z kurdyjskimi milicjami w północnej Syrii - poinformowały służby prasowe jego kancelarii.
Putin i Erdogan omawiali też plan utworzenia hubu gazowego w Turcji; z propozycją taką wystąpił Kreml w październiku, turecki prezydent zdecydowanie poopiera ten pomysł.
Akcja "Ziarno z Ukrainy"
Ukraina w 90. rocznicę rozpoczęcia Hołodomoru zaproponowała inicjatywę "Ziarno z Ukrainy", w ramach której do połowy przyszłego roku planuje się wysłać około 60 statków z ukraińskim zbożem do Afryki, do najbiedniejszych krajów świata.
Hołodomor (Wielki Głód), to wywołana sztucznie przez Stalina w latach 1932-33 klęska głodu w Ukrainie. Szacuje się, że z głodu zmarło tam wtedy co najmniej 3,5 mln ludzi.
REKLAMA
- Prezydent Turcji rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim o rozszerzeniu korytarza zbożowego
- "Każde zboże wjeżdżające do Polski podlega kontroli". Minister rolnictwa wyjaśnia
- Zboże dla Etiopii. 25 tysięcy ukraińskiej pszenicy dotarło na miejsce
IAR/PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA