Ekspert: ceny gazu mogą nadal spadać, choć trwająca wojna na Ukrainie może wciąż destabilizować rynek surowcowy
- Gaz na rynkach międzynarodowych tanieje między innymi dlatego, że doszło do pewnej stabilizacji po napełnieniu magazynów przez kraje europejskie czy cieplejszą połowę grudnia co wpłynęło na mniejszy popyt - powiedział Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-12-29, 17:00
Gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych drożał w czwartek rano o 5,53 proc., do 85,85 euro za MWh. W środę na zamknięciu cena gazu ziemnego w kontraktach styczniowych wynosiła 81,35 euro za MWh, a w kontraktach na luty - 83,97 euro za MWh. W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., za gaz w holenderskim hubie TTF płacono ponad 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., notowania sięgały 350 euro za MWh.
Zdaniem Wojciecha Jakóbika należy zauważyć, że choć ostatnio gaz mocniej taniał to jednak wciąż pozostaje powyżej poziomu z przed okresu kiedy Gazprom rozpoczął swoje spekulacje na rynkach. Za gaz w wakacje 2021 roku płacono około 20 euro za MWh.
Ekspert uważa, że Polska może czuć sie bezpieczna ponieważ dużo wcześ niej od innych podjęła sie realizacji strategicznych projektów dywersyfikując dostawy gazu ziemnego do naszego kraju. Obecnie mamy gazociąg Baltic Pipe, a przez port w Świnoujściu przypływa do nas gaz skroplony z Kataru czy z USA.
W najbliższych okresach trudno przewidywać konkretne ruchy cen na rynkach międzynarodowych z powodu trwającej wojny na Ukrainie.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
PR1/PR24/Justyna Golonko/mk
REKLAMA