Rośnie produkcja i nowe zamówienia. Eksperci o źródłach poprawy wskaźnika PMI
Firmy sygnalizują, że po raz pierwszy od trzech lat skróciły się czasy dostaw - wskazują analitycy PKO BP w komentarzu dot. PMI dla przemysłu. Lutowy wskaźnik dla krajowego przetwórstwa wyrównał poziom indeksu strefy euro i przebił wynik z Francji - dodali.
2023-03-01, 13:40
Jak podał S&P Global, wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lutym br. wyniósł 48,5 pkt. wobec 47,5 pkt. w styczniu.
Czwarty z rzędu wzrost wskaźnika PMI
Analitycy zwrócili uwagę, że był to czwarty z rzędu wzrost tego wskaźnika, co sugeruje, że obecny epizod spadkowy poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. powinien być krótki. W lutym głównym motorem poprawy były subindeksy produkcji i nowych zamówień.
Eksperci banku zwrócili uwagę, że w lutym PMI dla krajowego przetwórstwa wyrównał poziom indeksu dla strefy euro oraz przebił poziom dla Francji. Już w styczniu krajowe PMI było wyższe niż PMI dla przetwórstwa niemieckiego.
Wskazali, że subindeksy produkcji i nowych zamówień nadal sygnalizowały spadki (poniżej 50 pkt.), jednocześnie skala spadku była najwolniejsza od 10 miesięcy w przypadku produkcji i 12 miesięcy - zamówień. W ocenie PKO BP, sektor najpewniej mija już cykliczne dno koniunktury.
Spada zatrudnienie
Ze względu na spowolnienie aktywności gospodarczej firmy przemysłowe kolejny miesiąc redukowały skalę zatrudnienia, co objawiało się przede wszystkim niezastępowaniem osób odchodzących z pracy. Inną konsekwencją dekoniunktury była ograniczona aktywność zakupowa oraz częstsze korzystanie z wcześniej gromadzonych zapasów. Niemniej, choć firmy sygnalizowały spadek zapasów dziewiąty miesiąc z rzędu, to skala spadku była najniższa od września 2022 r. - dodali.
Analitycy PKO BP zwrócili uwagę, że firmy sygnalizują, iż po raz pierwszy od trzech lat skróciły się czasy dostaw, co wynikało ze spowolnienia, ale też poprawy balansu między popytem a podażą. W konsekwencji hamują wskaźniki presji cenowych (kosztowych i wyrobów gotowych) - ich wzrost był najwolniejszy od lipca 2020 r.
Hamuje presja cenowa
Skalę wzrostu cen wyrobów gotowych ograniczał słabszy popyt rynkowy. Nadal rósł optymizm firm, napędzany oznakami stabilizacji na rynku i niższą inflacją - wskazali.
- Rośnie wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce. W lutym ponownie przebił prognozy rynkowe
- Rośnie wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce. Najwyższy poziom od maja 2022 r.
"W ostatnich miesiącach wskaźniki PMI nie do końca odwzorowywały (wciąż dobrą) kondycję przetwórstwa widoczną w twardych danych. Wydaje się, że odbicie w sektorze powinno być bardziej ograniczone niż sugerują to wskaźniki PMI" - szacują.
REKLAMA
Jak wyjaśnili, ważnym sygnałem są sugestie hamowania presji cenowych, co znajduje swoje odzwierciedlenie w coraz niższej inflacji PPI i z pewnym opóźnieniem powinno być widoczne w CPI.
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA