Deficyt budżetowy w ubiegłym roku był niższy niż oczekiwano. Czernicki z MF: to efekt rządowych działań
Deficyt finansów publicznych w ubiegłym roku dzięki działaniom rządu był niższy niż oczekiwał rynek, choć 2023 r. będzie nieco trudniejszy - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2023-03-07, 17:00
Jak pokreśla ekspert 2022 pod względem sytuacji finansów publicznych była bardzo wymagający.
- Wszystko wskazuje na to, że w ubiegłym deficyt całych finansów publicznych wyniósł 3-3,5 procent. Bylo to możliwe pomimo wsparciu m.in. przedsiebiorców w obliczu wojny na Ukrainie i rosnącej w związku z tym inflacji - powiedział Łukasz Czernicki.
Dodał, że resort oczekiwał deficytua na poziomie ok. 4,5 proc. więc tym bardziej poziom 3-3,5 proc. należy oczekiwać za bardzo dory wynik.
Według niego Polski nie czeka recesja, a raczej miekkie lądowanie.
REKLAMA
Ten rok, trudniejszy, ale...
Szef polskiego rządu wskazał 6 marca, że wchodzimy w kolejny okres z dobrymi perspektywami wzrostu gospodarczego. Dodał, że deficyt budżetowy miał wynieść ok. 30 mld zł. - Takie były nasze ostatnie założenia - mówił.
- Mogę powiedzieć, że deficyt budżetowy za rok 2022 to 12,4 mld zł, a więc znacząco lepszy, niż przewidywali właściwie chyba wszyscy ekonomiści. Trzeba podkreślić z całą mocą, że mamy bardzo stabilną sytuację finansów publicznych. A nasi poprzednicy zostawili nam sytuację finansów publicznych w stanie opłakanym - skomentował wczoraj premier.
- Deficyt sektora finansów publicznych [za 2022 r. - red.], który jeszcze nie jest do końca zweryfikowany, policzony przez Komisję Europejską, przez wszystkich analityków, będzie [wynosił - red.] około 3 proc. PKB, a więc także znacząco niższy niż jeszcze ten, który był prognozowany kilka miesięcy temu - podkreślił Morawiecki.
Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.
REKLAMA
Posłuchaj
PR1/PR24/Błażej Prośniewski/mk
REKLAMA