GOPR ma środki na termomodernizację. Trzy stacje ratunkowe przejdą gruntowne remonty
Promesę o wartości 11,5 mln zł na termomodernizację dyżurek Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Rabce-Zdroju, na Długiej Polanie w Nowym Targu oraz w Limanowej przekazał marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
2023-03-11, 10:30
- Zgodnie z zawartym w 2019 roku porozumieniem sukcesywnie wspieramy służby ratunkowe, w tym i GOPR. Przekazujemy środki finansowe na modernizację istniejącej infrastruktury – budynków, w których działają dyżurki pogotowia górskiego. Podnoszenie jakości wyposażenia i wyszkolenia służb ratunkowych to poprawa bezpieczeństwa zarówno mieszkańców jak i turystów wypoczywających w Małopolsce, a na tym Zarządowi Małopolski szczególnie zależy. Ratownikom GOPR życzę skutecznych interwencji i bezpiecznych powrotów z akcji - powiedział marszałek Kozłowski.
Trzy obiekty zostaną zmodernizowane
Przekazane fundusze zostaną wykorzystane na termomodernizację trzech obiektów GOPR: w Rabce-Zdroju, Nowym Targu i Limanowej. Zakres prac obejmie m.in. wykonanie termoizolacji budynków, docieplenie stropodachów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę instalacji. GOPR zamierza także zamontować na swoich dyżurkach instalacje fotowoltaiczne, a także zainstalować stacje ładowania samochodów elektrycznych. Projekt jest realizowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
Prezes GOPR Paweł Konieczny podkreślił, że termomodernizacja trzech stacji ratunkowych to bardzo istotna dla ratowników górskich inwestycja.
Inwestycje w bezpieczeństwo
- W ostatnich latach, dzięki współpracy z Zarządem Województwa Małopolskiego, udaje się przeprowadzać kolejne istotne dla nas inwestycje, z których wymienię choćby nową stację ratunkową na Turbaczu, którą niedawno otwieraliśmy, czy remont dyżurki Grupy Krynickiej GOPR. Teraz ruszamy z realizacją kolejnej bardzo ważnej inwestycji - powiedział prezes GOPR.
REKLAMA
Szef GOPR podkreślił, że choć ratownictwo górskie kojarzy się głównie z udzielaniem pomocy turystom, to działanie tej formacji skupia się również na pomocy poszkodowanym mieszkańcom górskich osiedli czy pracownikom leśnym, gdzie nie dojedzie zwykły ambulans.
Marszałek Kozłowski zapowiedział, że w najbliższym czasie zapadnie decyzja o sfinansowaniu prac termomodernizacyjnych siedziby centralnej GOPR w Zakopanem, gdzie swoją siedzibę ma Zarząd Główny tej organizacji.
Ratownicy GOPR działają w kilku grupach regionalnych i niosą pomoc w Beskidach, Bieszczadach, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Karkonoszach, Sudetach, Pieninach i Gorcach. GOPR oraz TOPR to jedyne organizacje w Polsce, które prowadzą akcje ratunkowe i poszukiwawcze w górach.
- Pełne ręce pracy mieli w zeszłym roku beskidzcy GOPR-owcy. Interweniowali 2 tys. razy, zmarło 9 osób
- Turysta utknął w śniegu wędrując Pasmem Podhalańskim. Z pomocą ruszył GOPR
- Odpłatne akcje ratownicze w górach? MSWiA: nie ma takich planów
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA