Bank Anglii podniósł stopy procentowe. Są najwyższe od 2008 roku
Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 25 pb., do 4,25 proc. Stopy proc. w Wielkiej Brytanii są najwyższe od 2008 r.
2023-03-24, 08:25
To jedenaste z rzędu posiedzenie, na którym BoE podnosi stopy procentowe. W obecnym cyklu zacieśniania BoE podniósł główną stopę procentową łącznie o 415 pb. Bank Anglii idzie w ślad innych banków centralnych na świecie w celu walki z utrzymującą się presją inflacjyjną.
W komunikacie podano, że dalsze podwyżki stóp proc. mogą być wskazane.
"Bank będzie nadal uważnie monitorować oznaki utrzymującej się presji inflacyjnej, w tym napiętą sytuację na rynku pracy oraz dynamiki wzrostu płac i inflacji usług. Gdyby pojawiły się dowody na bardziej utrwaloną presję inflacyjną, konieczne byłoby dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej" - podał bank w komunikacie.
BoE podał, że system bankowy Wielkiej Brytanii jest odporny na zawirowania na rynku finansowym.
"Komitet Polityki Finansowej (FPC) ocenia, że system bankowy Wielkiej Brytanii utrzymuje solidne pozycje kapitałowe i płynnościowe oraz jest dobrze przygotowany do dalszego wspierania gospodarki w szerokim zakresie scenariuszy gospodarczych, w tym w okresie wyższych stóp procentowych. W ocenie FPC brytyjski system bankowy pozostaje odporny" - napisano.
Rynek złota
Wzrost ryzyka systemowego wywindował ceny metali szlachetnych pomimo cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej. Od upadku SVB i związanego z tym niepokoju w sektorze bankowym, ceny złota wzrosły o ponad 160 dol./toz (toz – uncja trojańska, wynosząca ok. 31,1 gramów, międzynarodowy standard dla podawania wagi metali szlachetnych).
Do 2050 dol. za uncję trojańską z 1950 dol. wzrośnie cena złota - prognozują ekonomiści Goldman Sachs. Dodali, że to efekt utrzymania się napięć geopolitycznych.
REKLAMA
Jako przyczynę wskazali m.in. fakt, że banki centralne państw rynków wschodzących prawdopodobnie będą zwiększać swoją alokację w złocie jako "bezpiecznej przystani" z uwagi na ryzyko utrzymania napięć geopolitycznych.
"Aby złoto mogło przebić poziom 2100 dol./toz, prawdopodobnie wymagałoby to rzeczywistej obniżki stóp procentowych przez Fed, co według naszych ekonomistów nie nastąpi" - zaznaczyli.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA