Wyprzedaż akcji Deutsche Banku. Czy uda się uniknąć efektu zarażania?

Akcje Deutsche Banku spadają trzeci dzień z rzędu w odpowiedzi na gwałtowny skok kosztów ubezpieczenia od ryzyka niewypłacalności. Inwestorzy obawiają się o kondycję europejskich banków.

2023-03-24, 11:27

Wyprzedaż akcji Deutsche Banku. Czy uda się uniknąć efektu zarażania?
Inwestorzy pozbywają się akcji Deutsche Banku. Foto: Shutterstock/Vytautas Kielaitis

Akcje Deutsche Banku, które straciły w tym miesiącu jedną piątą swojej wartości, spadają w piątek przed południem o ponad 13 proc.

W czwartek zamknęły się o 3,2 proc. niżej, podczas gdy swapy ryzyka kredytowego banku - forma ubezpieczenia dla posiadaczy obligacji - wzrosły do 173 punktów bazowych (bps) z 142 bps dzień wcześniej. W piątek rano cena kontraktów CDS przekroczyła 510 punktów bazowych.

To największy jednodniowy wzrost CDS-ów Deutsche Banku w historii.

Tracą też obligacje banku

W międzyczasie wyprzedawały się też niektóre obligacje Deutsche Banku. Jego 7,5-proc. obligacje dolarowe Additional Tier-1 spadły o 1 cent do 74,716 centów za dolara, w efekcie rentowność wzrosła do 22,87 proc. Ta rentowność jest dwukrotnie wyższa niż jeszcze dwa tygodnie temu.

REKLAMA

Obligacje AT1 emitowane przez banki znalazły się pod presją od czasu, gdy Credit Suisse został zmuszony do odpisania 17 mld dolarów swoich AT1 w ramach przymusowego przejęcia przez UBS w weekend.

Efekt zarażania w sektorze bankowym

Europejskie banki miały w ostatnim tygodniu ciężką przeprawę, a wydarzenia w Credit Suisse i zamieszanie wśród regionalnych banków amerykańskich podsyciły obawy o kondycję globalnego sektora bankowego. Inwestorzy obawiają się tzw. efektu zarażania.

Efekty zarażania w sektorze bankowym odnoszą się do rozprzestrzeniania się zaburzeń finansowych lub niestabilności z jednej instytucji na drugą. Może to mieć miejsce, gdy banki są ze sobą powiązane za pomocą różnych kanałów finansowych, takich jak udzielanie kredytów, pożyczek i inwestowanie w papiery wartościowe lub instrumenty finansowe innych podmiotów.

W przypadku kryzysu lub istotnego wydarzenia, które dotyka jeden bank, może to wywołać reakcję łańcuchową, która rozprzestrzenia się na inne banki i powoduje efekt falowania w całym systemie bankowym. Może to doprowadzić do utraty zaufania do systemu finansowego, a inwestorzy mogą wpaść w panikę, co spowoduje wyprzedaż rynku.

REKLAMA

Dla inwestorów efekt zarażenia w sektorze bankowym może prowadzić do znacznych strat, zwłaszcza jeśli posiadają oni inwestycje w bankach dotkniętych kryzysem. Wpływ ten będzie jednak zależał od charakteru i nasilenia efektu domina.

Uniknąć efektu domina

Wszystko wskazuje na to, że Europejski Bank Centralny i instytucje nadzorujące sektor bankowy będą musiały interweniować w celu zapobieżenia ewentualnym problemom sektora finansowego w UE.

Efekt domina w sektorze bankowym jest rodzajem efektu zarażania, który występuje, gdy upadek jednego banku lub instytucji finansowej wywołuje reakcję łańcuchową polegającą na niewykonaniu zobowiązań lub upadku innych banków lub instytucji finansowych, co prowadzi do kryzysu systemowego.

Efekt domina może zostać spotęgowany przez takie czynniki jak wysoki poziom dźwigni finansowej, podejmowanie nadmiernego ryzyka lub nieodpowiednie regulacje i nadzór nad sektorem bankowym. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do kryzysu bankowego, który może mieć poważne konsekwencje dla całej gospodarki, takie jak ograniczenie dostępności kredytów, spadek cen aktywów i wzrost bezrobocia.

REKLAMA

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ Reuters/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej