Udział Polski w odbudowie Ukrainy. Specjalne memorandum ułatwi dostęp do kontraktów

W środę podczas wizyty ukraińskiego prezydenta w Warszawie, minister rozwoju i technologii Waldemara Buda oraz wicepremier Ukrainy Oleksandr Kubrakov podpisali memorandum, którego celem jest wzmocnienie współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą w odbudowie naszego wschodniego sąsiada.

2023-04-06, 09:55

Udział Polski w odbudowie Ukrainy. Specjalne memorandum ułatwi dostęp do kontraktów
Koszty odbudowy Ukrainy szacowane są na setki miliardów euro . Foto: PAP/Eugene Titov

"Strona ukraińska będzie przekazywać cykliczne informacje o planach i projektach, w tym ogłoszonych przetargach, realizowanych w ramach Narodowego Programu Odbudowy Ukrainy. Strona polska deklaruje gotowość do informowania partnerów ukraińskich o polskich przedsiębiorstwach zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy, w tym dostawami niezbędnych materiałów i wyrobów" - głosi komunikat resortu wskazujący cele memorandum. 

Wzmacnianie współpracy gospodarczej

Wzmocnienie współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą w odbudowie naszego wschodniego sąsiada – to cel memorandum podpisanego przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę i wicepremiera Ukrainy Oleksandra Kubrakova.

- Wojna nadal trwa, dlatego bieżąca pomoc i odpowiadanie na aktualne potrzeby jest teraz priorytetem. Jednak chcemy też wspierać Ukrainę później, w jej powojennej odbudowie. We współpracy z naszymi sojusznikami, partnerami i instytucjami międzynarodowymi, chcemy odegrać ważną rolę w odbudowie Ukrainy. Doświadczenie Polski jako centrum logistycznego dla bieżącej pomocy może zostać rozszerzone na centrum logistyczne na rzecz odbudowy Ukrainy - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.


- Odbudowa Ukrainy to nie tylko odbudowa budynków, ale także modernizacja kraju i reformy umożliwiające członkostwo m.in. w Unii Europejskiej. Wsparcie odbudowy to także wymiana doświadczeń i know-how. Deklarujemy wsparcie Ukrainy w procesie dostosowań prawodawstwa do wymogów UE - dodał.

Memorandum zostało podpisane na zakończenie spotkania prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim.

Cele memorandum

Strona ukraińska będzie przekazywać cykliczne informacje o planach i projektach, w tym ogłoszonych przetargach, realizowanych w ramach Narodowego Programu Odbudowy Ukrainy. Strona polska deklaruje gotowość do informowania partnerów ukraińskich o polskich przedsiębiorstwach zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy, w tym dostawami niezbędnych materiałów i wyrobów.

Polskie firmy już teraz wyrażają chęć udziału w powojennej odbudowie naszego wschodniego sąsiada. W czerwcu ub. r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu uruchomiło nabór polskich przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w projektach odbudowy. Do dziś zgłosiło się ich ponad 2100.

Wsparcie dla ukraińskich przedsiębiorców w Polsce

Od początku wojny granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 10 mln osób uciekających przed wojną. Ok. 1,5 mln obywateli Ukrainy nadal przebywa w Polsce. Wśród nich są także przedsiębiorcy. Dzięki przyjętej jeszcze w marcu 2022 r. ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, przedsiębiorcy z tego kraju, którzy uzyskali numer PESEL w Polsce, mogą założyć i prowadzić firmę na takich samych zasadach jak obywatele Polski.


W ciągu roku wojny - od 24 lutego 2022 r. do 31 marca br. - do bazy CEIDG wpłynęło ok. 25 tys. wniosków o rejestrację działalności gospodarczej obywateli Ukrainy w Polsce.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z PAIH i innymi instytucjami podjęły działania, aby ułatwić start ukraińskim przedsiębiorcom w Polsce. Uruchomiliśmy specjalną stronę internetową - biznes.gov.pl/Ukraina, na której znajdują się informacje o zakładaniu działalności gospodarczej, ale też podejmowaniu pracy i zatrudnianiu obywateli Ukrainy.

PAIH oferuje bezpłatnie przestrzeń biurową z niezbędną infrastrukturą dla firm, w porozumieniu z ukraińską agencją Diia.Business. Dla lepszej komunikacji wprowadzona została obsługa w j. ukraińskim. Agencja obsługuje również program Poland. Business Harbour – kompleksowy pakiet wsparcia, ułatwiający firmom z branży IT relokację na terytorium Polski.

REKLAMA


Ukraińskie firmy mogą również bezpłatnie korzystać z przestrzeni biurowej CoWork Ukraina. Swoją siedzibę udostępniła agencja PAIH w Warszawie.

Dbamy także o to, aby pomimo wojny, utrzymywać bilateralne relacje handlowe. Już w czerwcu ubiegłego roku Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, przy wsparciu MRiT, wznowiła możliwość ubezpieczania należności w kontraktach eksportowych z kontrahentami ukraińskimi. Obecnie pracujemy nad zmianami w prawie umożliwiającymi ubezpieczenie m.in. projektów inwestycyjnych w Ukrainie.

Realna pomoc

Wprowadziliśmy także zmiany w prawie uproszczające zasady nabywania sprzętu ochronnego na terytorium Polski, wywozu i tranzytu sprzętu ochronnego do Ukrainy. Uproszczone zasady dot. zakupu kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy.

Polska przekazuje agregaty prądotwórcze i kontynuuje dostawy paliwa. Udzielamy również pomocy humanitarnej – budujemy w Ukrainie miasteczka kontenerowe dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Ważne jest także wsparcie dyplomatyczne.

Wspieramy Ukrainę na arenie międzynarodowej i Unii Europejskiej – z inicjatywy Polski podejmowane są m.in. rozmowy o kolejnych sankcjach wobec Rosji. Jesteśmy również zwolennikiem wprowadzenia przez UE rozwiązań umożliwiających konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. Polska przeznaczyła znaczne środki na pomoc Ukrainie, jednak potrzeby są tak duże, że mobilizujemy do pomocy wszystkie kraje. Przygotowujemy się także do powojennej odbudowy Ukrainy. Odbudowa tego kraju ze zniszczeń oraz jego modernizacja może kosztować nawet 750 mld dolarów.


"Memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy i strategiczne porozumienie ws. produkcji amunicji przez Mesko podpisane. To zwieńczenie silnej współpracy polsko-ukraińskiej" - podkreślił w środę na Twitterze wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zwrócił uwagę, że "Ukraina musi mieć narzędzia, by wygrać tę wojnę". "Wolna Ukraina to bezpieczna Polska" - zaznaczył.

Ukraina wymaga inwestycji

Tylko w tym roku Ukraina wymaga inwestycji o wartości 14 mld dol. w ramach pilnej odbudowy infrastruktury; polskie firmy mogą skorzystać ze wsparcia PFR - podkreślił w mediach społecznościowych prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

"Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił Polski biznes do udziału w odbudowie Ukrainy. Tylko w tym roku Ukraina wymaga inwestycji o wartości 14 mld USD w ramach pilnej odbudowy infrastruktury" - podkreślił w środę szef PFR na Twitterze.

Przypomniał, że polskie firmy mogą skorzystać ze wsparcia doradczego i finansowego z Grupy PFR.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej