Strategiczne inwestycje w zakresie sieci przesyłowych w Polsce. Rząd przyjął projekt nowelizacji specustawy
Rząd przyjął projekt zmiany tzw. specustawy przesyłowej, rozszerzający ją o szereg projektów rozbudowy sieci dystrybucyjnych i przesyłowych energii elektrycznej o linie 110 kV i wyższych napięć, oraz zakładający zniesienie ograniczenia czasowego obowiązywania ustawy.
2023-04-18, 14:48
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych oraz niektórych innych ustaw. Wnioskodawcą projektu jest minister klimatu i środowiska.
Kolejne linie energetyczne
Zgodnie z projektem nowelizacji do strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych zaliczać się mają również linie 110 kV zarządzane przez operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD). Projekt zakłada także nadanie OSD możliwości korzystania z przepisów specustawy. Dotychczas mógł z nich korzystać tylko operator sieci przesyłowej.
Projektowana nowelizacja przewiduje, że wykaz strategicznych inwestycji, polegających na przebudowie lub remoncie istniejących linii elektroenergetycznych o napięciu równym lub wyższym niż 110 kV, określi w drodze rozporządzenia Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw energii.
Duzi odbiorcy
Autorzy projektu zaznaczyli, że w dotychczasowym stanie prawnym - ustawa o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych - wprowadzono udogodnienia regulacyjne dla realizacji kluczowych z punktu widzenia Krajowego Systemu Elektroenergetycznego projektów w zakresie sieci przesyłowej.
Jak dodano, w związku z potrzebą przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dużych odbiorców, strategicznych ze względu na rozwój gospodarczy kraju, "potrzebny jest pilny rozwój sieci dystrybucyjnych elektroenergetycznych". "Jest on systematycznie realizowany, jednak od lat podkreślanym problemem jest czas trwania etapu pozyskiwania dokumentacji formalno-budowlanej w procesie inwestycyjnym, a w szczególności praw do nieruchomości będących na trasie przebiegu linii" - wyjaśniono.
REKLAMA
Zniesienie zakresu czasowego
Przyjęty przez rząd projekt przewiduje też zniesienie obowiązującego obecnie zakresu czasowego obowiązywania specustawy - do 31 grudnia 2030 r. Wskazano, że brak jest uzasadnienia dla czasowego ograniczenia możliwości stosowania przepisów specustawy ustawy, w szczególności w kontekście wyzwań związanych z transformacją energetyczną oraz zwiększającym się obciążeniem sieci przesyłowej i dystrybucyjnych w związku z dynamicznym wzrostem przyłączeń OZE.
Czytaj także:
- Polityka Energetyczna Państwa do 2040 roku. Jak będzie przebiegał proces transformacji?
- Polityka Energetyczna Polski po aktualizacji. Rząd stawia na OZE i atom
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA