Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostanie na poziomie 6,75 procent.
2023-05-10, 15:16
Ankietowani przed posiedzeniem analitycy spodziewali się braku zmian stóp procentowych.
Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:
- stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej
- stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej
- stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej
- stopa redyskonta weksli 6,8 proc. w skali rocznej
- stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej
W czwartek, 11 maja o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1 proc.) do września 2022 r. W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
REKLAMA
Oczekiwanie na obniżki stóp procentowych
Majowe posiedzenie było ósmym z rzędu, kiedy RPP nie zmieniła stóp procentowych. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami analityków. Ekonomiści uważają, że jeśli dojdzie w tym roku do obniżek stóp, to nastąpi to dopiero w drugiej połowie roku. Część analityków uważa, że warunki do obniżek pojawią się w przyszłym roku.
Według ekonomisty PIE Marcina Klucznika utrzymująca się wysoka inflacja bazowa oznacza brak przestrzeni do obniżek stóp w tym roku. Zauważył też, że podobny poziom stóp utrzymuje się w większości krajów naszego regionu. "Banki centralne w Europie Środkowej raczej unikają obniżek stóp procentowych. Bank centralny Czech na ostatnim posiedzeniu rozważał przeciwny ruch – wniosek o kolejną podwyżkę stóp z 7,0 do 7,25 proc. przepadł zaledwie jednym głosem" - napisał Klucznik.
Analityk ocenił, że inflacja spadnie pod koniec roku poniżej 10 proc., co w dużej mierze będzie efektem wolniejszego wzrostu cen żywności oraz energii. Dodał, że spowolnienie gospodarcze w Polsce i strefie euro obniży również inflację bazowej jednak skala hamowania będzie niewielka.
"Marcowa projekcja banku centralnego wskazuje, że wskaźnik ten wyniesie 8,4 proc. w końcówce roku - to wciąż ponad 1,5 pkt. proc. wyżej niż stopa NBP. Z kolei dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń oznacza wysokie podwyżki cen usług - GUS wskazuje, że w marcu podrożały one o 13,3 proc. względem poprzedniego roku" - zauważył przedstawiciel PIE zaznaczając, że w takich warunkach spodziewa się, że stopy procentowe nie ulegną zmianie w całym 2023 roku.
REKLAMA
Posłuchaj
NBP: powrót do celu NBP będzie stopniowy
Rada Polityki Pieniężnejw komunikacie po posiedzniu zwróciła uwagę, że "inflacja na świecie obniża się" (miesiąc wcześniej wskazywała, że dzieje się tak w największych gospodarkach), ale jednocześnie podtrzymała ocenę, że powrót inflacji do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego będzie następował stopniowo.
"Inflacja na świecie się obniża. W większości gospodarek nadal jest ona jednak wysoka, do czego przyczyniają się wtórne efekty wcześniejszych szoków podażowych, w tym na rynku energii, a także czynniki popytowe i rosnące koszty pracy. Jednak spadek cen wielu surowców wraz z ustąpieniem napięć w globalnych łańcuchach dostaw ogranicza presję cenową. Jest to widoczne w systematycznie obniżającej się dynamice cen produkcji. Jednocześnie inflacja bazowa pozostaje wysoka" - czytamy w komunikacie.
Ocena światowych procesów inflacyjnych przedstawiona miesiąc temu była taka sama - Rada stwierdziła wówczas jedynie, że "inflacja w największych gospodarkach rozwiniętych obniża się".
REKLAMA
Globalna inflacja ograniczona
"Rada ocenia, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co oddziaływać będzie również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce. Do spadku krajowej inflacji będzie się przyczyniać osłabienie tempa wzrostu PKB, w tym konsumpcji, następujące w warunkach istotnego obniżenia dynamiki kredytu. W efekcie Rada ocenia, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ze względu na skalę i trwałość oddziaływania wcześniejszych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji do celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo. Szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - napisała też RPP, podtrzymując swoje wcześniejsze stanowisko.
Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, powtórzono także.
"NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego" - powtórzono również w komunikacie.
- Co ze stopami procentowymi? Znamy opinię ekspertki z PKO BP
- NBP zapytał ekspertów o spodziewaną w tym roku inflację i wzrost PKB. Znamy wyniki ankiety
- Ekspert PZU: cel inflacyjny NBP będzie trudny do osiągnięcia w roku 2024
PAP/ISBnews/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA