more_horiz
Gospodarka

Środki dla samorządów. Wiceminister Soboń zapowiada dodatkowe wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2023 15:00
- W piątek zmieniliśmy ustawę okołobudżetową, aby przekazać dodatkowe 14 mld zł dla jednostek samorządu terytorialnego. Spodziewamy się, że trafią do samorządów jesienią tego roku -  powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.
Na Lubelszczyźnie samorządy gminne, powiatowe i województwo otrzymają dodatkowe 806 mln zł
Na Lubelszczyźnie samorządy gminne, powiatowe i województwo otrzymają dodatkowe 806 mln złFoto: Twitter/UW Lublin

Wiceminister Soboń podczas piątkowego briefingu prasowego w Lublinie poinformował, że rząd zmienił ustawę okołobudżetową, aby przekazać większe środki jednostkom samorządu terytorialnego.

- W praktyce oznacza to 14 mld zł więcej, z czego miliard to jest subwencja oświatowa - dodał.

Szczegóły rządowego wsparcia

- 13 mld zł to są środki, które pozwolą samorządom realizować i wydatki bieżące i wydatki majątkowe - powiedział wiceminister. - To są pieniądze, które trafią do samorządów już po przyjęciu ustawy przez parlament i podpisaniu przez pana prezydenta. Spodziewamy się, że to będzie jesień tego roku - wyjaśnił.

Mówiąc o podziale pieniędzy wiceminister poinformował, że 7,5 mld zł jest związane z dochodami z PIT, 3,5 mld zł - ze średnią zamożnością poszczególnych gmin, powiatów i województw, a 2 mld zł uzależniono od wysokości realizowanych inwestycji na przestrzeni ostatnich 3 lat. - Te gminy są promowane, które realizowały wyższe wydatki majątkowe - wyjaśnił Soboń.

Środki dla Lubelszczyzny 

Na Lubelszczyźnie - wskazał - samorządy gminne, powiatowe i województwo otrzymają w tym roku na realizację swoich celów dodatkowe 806 mln zł. Jak dodał, najwięcej środków trafi do gmin (ponad 509 mln zł). Mówiąc o wsparciu dla największych miast wymienił Lublin (79 mln zł), Zamość (40 mln zł), Chełm (36 mln zł), Puławy (blisko 16 mln zł), Świdnik (11,5 mln). Powiaty otrzymają 94 mln zł, a województwo lubelskie – 16,7 mln zł - wyjaśnił.

Wiceminister zapewnił samorządy województwa lubelskiego, że mogą planować te środki w swoich budżetach i realizować swoje zadania.

- To jest kolejny rok, w którym przekazujemy samorządom dodatkowe środki. Dwa lata temu było to 8 mld zł plus 4 mld zł na inwestycje w sieci sanitarno-wodociągowe. W roku ubiegłym było to 13,7 mld zł. W roku bieżącym to jest dodatkowo 14 mld zł - przypomniał wiceminister dodając, że dodatkowe środki pozwalają "na utrzymanie dobrej kondycji finansowej samorządów i rekordowych wydatków inwestycyjnych". - Także przy wsparciu z naszych programów, które służą realizacji inwestycji lokalnych - zaznaczył.

Jak wskazał, samorządy inwestują w ostatnich latach rekordowe środki. Jako przykład podał 2022 r., w którym samorządy zainwestowały w Polsce 65 mld zł. To o jedną czwartą więcej - dodał - niż jeszcze 2-3 lata wcześniej.

Oczekiwane inwestycje

Zdaniem Sobonia środki są inwestowane z korzyścią dla mieszkańców. Stwierdził, że rozwiązania były konsultowane z jednostkami samorządu terytorialnego i są przez nie oczekiwane.

- Powodujemy, że samorządy mają rekordowe wydatki inwestycyjne, mają nadwyżkę budżetową. Najbardziej korzystają te najmniej zamożne jednostki samorządu terytorialnego - powiedział Soboń.

Zapowiedział, że rząd będzie kontynuował "wszystkie programy, które realizuje" i jako przykłady wskazał: Program Inwestycji Strategicznych, program Inwestycji Lokalnych i Funduszu Dróg Samorządowych. - Jeśli będziemy mogli kontynuować to co rozpoczęliśmy w 2015 r. - czyli rządy PiS - te programy będą na stałe w kolejnych latach i samorządy będą mogły z tych programów korzystać - dodał.

Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach - jako poseł ziemi lubelskiej i wiceminister finansów – odwiedzi wszystkie powiaty, żeby zobaczyć jak samorządy wydają środki i jakie mają plany. Jak wyjaśnił, chodzi o to, żeby "wszystko odbywało się w dialogu, w porozumieniu, we współpracy z samorządami".

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na br., który wynika m.in. z porozumienia z "Solidarnością". Szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska przekazała, że wydatki tegorocznego budżetu wzrosną o 20,8 mld zł, a deficyt o 24 mld zł. 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA