"Suwerenność energetyczna była, jest i będzie naszym priorytetem". Minister klimatu na Kongresie 590

- Suwerenność energetyczna była naszym priorytetem od zawsze; dla rządu niezależność energetyczna była, jest i będzie priorytetem - podkreśliła podczas Kongresu 590 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

2023-06-21, 16:16

"Suwerenność energetyczna była, jest i będzie naszym priorytetem". Minister klimatu na Kongresie 590
Minister Anna Mokswa podczas Kongresu 590 w Warszawie. Foto: PAP/Andrzej Lange

Szefowa MKiŚ w trakcie odbywającego się w Warszawie Kongresu 590 przypomniała o obawach dotyczących funkcjonowania energetyki, jakie pojawiły się w 2022 roku w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Anna Moskwa zwróciła uwagę, że w ub.r. było dużo lęków związanych z dostępnością surowców energetycznych, np. gazu, ale - jak podkreśliła - polski rząd poradził sobie z tymi wyzwaniami, m.in. przyjmując odpowiednie ustawodawstwo związane z ochroną obywateli oraz odbiorców wrażliwych.

- Reagowaliśmy na wszystkie potrzeby, pracowaliśmy nad tym przez lata. Pracowaliśmy nad infrastrukturą, nad dywersyfikacją kierunków dostaw i będziemy dalej pracować. Nie schodzimy z tej ścieżki, nie usypiamy czujności, jesteśmy cały czas na ścieżce do pełnej suwerenności energetycznej - zapewniła.

Suwerenność energetyczna

Minister klimatu i środowiska zaznaczyła, że dla rządu suwerenność energetyczna była zawsze priorytetem. "Dla naszego rządu niezależność energetyczna była, jest i będzie priorytetem" - zauważyła. Dodała, że ten właśnie komponent został wpisany jako najważniejszy filar polityki energetycznej państwa. Chodzi o aktualizację Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040).

REKLAMA

Jak podkreśliła, suwerenność energetyczna związana jest m.in. z niezależnością od surowców zewnętrznych. Wskazała przy tym na rosnące krajowe wydobycie gazu. Dodała, że ważnym elementem suwerenności energetycznej jest też wykorzystanie lokalnych zasobów, a takim jest np. potencjał geotermalny Polski. Podała, że w resorcie jest obecnie "50 wniosków na ciepłownie geotermalne", a do listy siedmiu istniejących dołączył Sieradz. Jak przekonywała szefowa MKiŚ, połowa terytorium kraju ma potencjał geotermalny, a poszukiwania i badania wspiera finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przypomniała, że pierwszy odwiert jest w 100 proc. finansowany przez właśnie tę instytucję, tak by samorządy nie brały na siebie ryzyka. Minister zapowiedziała, że takie wsparcie będzie obecne również w kolejnych konkursach geotermalnych.

Odnawialne źródła energii

Minister Moskwa wskazała ponadto na odnawialne źródła energii. Podkreśliła, że w ostatnim czasie nawet 30 proc. energii w Polsce pochodziło z OZE. Dodała, że w kraju funkcjonuje już blisko 1,3 mln prosumentów, którzy na dachach swoich domów mają panele fotowoltaiczne. Minister przypomniała, że rząd poprzez program "Mój Prąd" wspiera energetykę prosumencką. Ostatnio program został też rozszerzony o wsparcie do pomp ciepła, co ma zwiększyć autokonsumpcję energii. - Wsparcie dalej będzie przekazywane Polakom - zapewniła.

Szefowa resortu klimatu i środowiska zauważyła, że nadal ważnym źródeł energii jest węgiel. Przypomniała, że obecnie w UE trwa dyskusja na temat rynku mocy. Jak podkreśliła, ma nadzieję, iż ten system zostanie utrzymany. W poniedziałek ministrowie UE ds. energii nie uzgodnili podejścia ogólnego rozporządzenia. Dokument wrócił pod obrady Coreper I. Polska od samego początku postulowała przedłużenie funkcjonowania rynku mocy i możliwości wykorzystania do końca 2028 r. wszystkich możliwych źródeł wytwórczych energii w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

REKLAMA

Szefowa MKiŚ zapewniła, że w najbliższej perspektywie UE dla Polski priorytetem będzie dynamiczny rozwój sieci energetycznych i magazynowania energii.

- Jestem przekonana, że przed nami świetlany okres w polskiej energetyce - podsumowała Anna Moskwa.

Dziś i jutro uczestnicy Kongresu 590 będą rozmawiać między innymi o gospodarce, przyszłości rodziny, sztucznej inteligencji oraz o przyszłości Ukrainy i Trójmorza.

Patronami Kongresu 590 są Polskie Radio i Polskie Radio 24.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej