more_horiz
Gospodarka

Terminal LNG w Świnoujściu. Rekordowa liczba załadowanych cystern

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 11:13
Od stycznia do końca lipca br. w terminalu LNG załadowano ponad 4 tys. cystern - poinformowała pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Zaznaczyła, że to rekordowy wynik.
Terminal LNG w ubiegłym roku załadował nieco ponad 3 tys. cystern
Terminal LNG w ubiegłym roku załadował nieco ponad 3 tys. cysternFoto: Shutterstock/Milos Muller

"Rekord od początku funkcjonowania. Terminal LNG – ponad 4 tys. cystern załadowanych od początku roku do końca lipca! Polacy są i będą bezpieczni" - napisała w czwartek na Twitterze Łukaszewska-Trzeciakowska.

Z załączonej do wpisu infografiki z logo Gaz-Systemu wynika, że w 2019 r. w terminalu LNG w Świnoujściu załadowano 1,1 tys. cystern, w 2020 - 1,6 tys., w 2021 - 3,3 tys., w 2022 r. - 3,1 tys., natomiast od stycznia do końca lipca 2023 załadowano 4,2 tys.

Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu eksploatowany jest od 2016 roku. Obecna zdolność regazyfikacyjna terminalu wynosi 6,2 mld normalnych metrów sześc. rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 tys. m sześc. każdy.

Budowa Terminalu LNG została współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej.

Dostawy LNG

Pod koniec lipca Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że w pierwszym kwartale 2023 r. dostawy gazu terminalem LNG wzrosły o ponad 39 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r.

"W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku w pierwszym kwartale 2023 r. o 14,8 proc. zmniejszyła się ilość gazu wysokometanowego przepływającego przez polski system przesyłowy. Z kolei dostawy gazu terminalem LNG wzrosły o ponad 39 proc., a dostawy gazu z Unii Europejskiej aż o ok. 59 proc." - podał wtedy URE.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk