Ekspert: wyższa kwota "czternastki" będzie miała pozytywny wpływ na całą gospodarkę

- Wyższą kwotę tegorocznej "czternastki" dla seniorów oceniam bardzo dobrze, gdyż ona będzie miała pozytywny także na całą gospodarkę w Polsce - powiedział profesor Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w "Ekspresie Gospodarczym" w radiowej Jedynce. 

2023-08-22, 17:18

Ekspert: wyższa kwota "czternastki" będzie miała pozytywny wpływ na całą gospodarkę
Wyższa 14.emerytura pozytywnie wpłynie na gospodarkę. Foto: Shutterstock/fizkes

- Podwyższenie tej kwoty od planowanej oceniam jako odważny krok, ale i bardzo potrzebny ruch dla całej gospodarki - podkreślił profesor Andrzejewski.

Wypłata 14. emerytury nastąpi we wrześniu, a jej wysokość wyniesie 2200 złotych netto. Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął rozporządzenia w tej sprawie. W pełnej wysokości 14. emeryturę otrzymają osoby, których comiesięczne świadczenie nie przekracza 2 tysięcy 900 złotych brutto. Według szacunku rządu, środki trafią do około 8 milionów 300 tysięcy emerytów i rencistów. 

- To jest bardzo dobry ruch dla rozwoju gospodarczego w tym momencie w jakim się obecnie znajdujemy. Zmniejsza się inflacja, bo konsumpcja również się zmniejsza. Już powinny być włączane właśnie dodatkowe biegi. Zwiększona wartość tego świadczenia będzie miała wpływ na PKB i jest to także dobra informacja dla polskich przedsiębiorców, którzy narzekają, że Polacy coraz mniej kupują. Poza tym idzie jesień, więc wielu seniorów będzie chciało np. kupić węgiel na zimę - dodał profesor Andrzejewski. 

Zgodnie z decyzją rządu osoby, których emerytura czy renta wynosi więcej niż 2 900 zł brutto to 14. emerytura będzie pomniejszona, a wypłata nastąpi zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

REKLAMA

- Jeżeli ktoś ma emerytuę wysoką na przykład wynoszącą około 5 000 zł to dla niego takie wsparcie nie jest potrzebne. Najczęściej te osoby niechętenie by wydały te pieniądze. W moim odczuciu to rozwiązanie jest sprawiedliwe i wspiera mniej zamożne osoby - podkreśił profesor. 

Prywatyzacja banków

Gość audycji zwrócił również uwagę, że prowadzona wcześniej prywatyzacja banków nie zawsze była słusznym kierunkiem.  

- W sektorze bankowy widać było, że kapitał ma swoją narodowość. Szczególnie dało się to odczuć w trakcie kryzys finansowego i pewnej niechęci do finansowania niektórych krajowych firm. W tej chwili w Polsce w sektorze bankowym około 50 proc. posiada krajowy kapitał i on się powiększa. (...) Poza tym sektor ten notuje bardzo dobre wyniki finansowe co dla Skarbu Państwa posiadającego udziały w bankach ma odpowiednie znaczenie - podkreślił profesor Andrzejewski.   

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadzi Błażej Prośniewski. 

Posłuchaj

Profesor Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pozytywnie ocenił podwyżkę tegorocznej "czternastki" dla seniorów ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 6:51
+
Dodaj do playlisty

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej