Program "Przyjazne osiedle". Ruszają konsultacje społeczne
Przechodzimy do kolejnego etapu programu "Przyjazne osiedle" - chodzi o to, aby inwestycje, na które przeznaczymy środki finansowe, były wskazane przez samych mieszkańców - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller na konferencji prasowej w Łodzi.
2023-10-05, 11:13
- Przechodzimy do kolejnego etapu programu "Przyjazne osiedle". Aby został on skutecznie zrealizowany, trzeba wskazać kolejne inwestycje, które mają powstać na poszczególnych osiedlach. Rozpoczęcie kolejnego etapu programu pozwoli na skuteczne realizowanie go już od początku przyszłego roku. Chodzi o to, aby inwestycje, na które przeznaczymy środki finansowe były wskazane przez samych mieszkańców - stąd etap konsultacji społecznych" - podkreślił rzecznik rządu.
O programie "Przyjazne osiedle", który ma poprawić jakość życia mieszkańców blokowisk, Piotr Müller wraz z ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą mówili na konferencji prasowej zorganizowanej na osiedlu Karolew w Łodzi.
Konsultacje ze wspólnotami mieszkaniowymi
- Przygotowaliśmy szczegóły programu i jesteśmy gotowi, by pójść dalej - m.in. zwrócić się do wszystkich wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, aby skonsultować to, co powinno być zrealizowane w pierwszej kolejności. Na każdym osiedlu będą to pewnie inne rzeczy - jak parking, termomodernizacja czy plac zabaw - wyjaśnił Buda.
Jak dodał, sprawy związane z życiem na osiedlach bardzo często w formie próśb o interwencję, trafiały do jego biura poselskiego.
- To wszystko wymaga nakładów, ale zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego jest jasna - nawet 5 mld zł w pierwszym roku na ten program. Nigdy nie było programów o takiej skali kierowanych do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Łódź jest pod tym względem wyjątkowa, bo osiedli z wielkiej płyty jest tu proporcjonalnie więcej niż w innych miastach - wyjaśnił minister rozwoju.
Zapowiedział, że do każdego mieszkania powinny trafić ulotki, w których będzie można zapisać konkretną inwestycję wymagającą realizacji i podać adres, pod którym miałaby ona być zrealizowana.
Operatorem będzie BGK
- Operatorem programu będzie Bank Gospodarstwa Krajowego; na stronie internetowej będzie można złożyć wniosek w formie elektronicznej. Startujemy ze składaniem wniosków od 1 stycznia - wtedy na stronie internetowej będzie gotowy formularz, ale już teraz zachęcamy, by się tym interesować - zorganizować spotkanie z mieszkańcami, podyskutować, bo często te potrzeby są różne, nawet w obrębie jednego osiedla - zaznaczył Buda.
Na początku września premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia programu PiS "Przyjazne osiedle", polegającego na modernizacji i rewitalizacji osiedli oraz bloków z tzw. wielkiej płyty. "Przyjazne osiedle" to jeden z punktów programu partii rządzącej na kolejną kadencję.
Wśród siedmiu punktów programu "Przyjazne Osiedle" jest: dobudowa wind w blokach, budowa miejsc postojowych dla samochodów oraz garaży, termomodernizacja budynków, remont instalacji elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych, fotowoltaika na dachach bloków, poprawa akustyki mieszkań oraz architektura zieleni. Program miałby trwać 10 lat.
Również na początku września minister rozwoju i technologii Waldemar Buda informował, że całkowity koszt programu wyniesie około 10 mld zł.
- "Przyjazne osiedle". Premier Morawiecki: zapewnimy wymianę przestarzałych instalacji, miejsca parkingowe i fotowoltaikę
- Premier Morawiecki: nie może być Polski A i Polski B. Wszyscy powinni mieć prawo do życia w dobrych warunkach
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA
REKLAMA