PKP PLK: ostatnia w tym roku korekta rozkładu jazdy na kolei

2023-11-04, 10:52

PKP PLK: ostatnia w tym roku korekta rozkładu jazdy na kolei
W rozkładzie pojawią się także zmiany, które wynikają z zakończonych już prac. Foto: Twitter/PKP PLK

W niedzielę 12 listopada wejdzie w życie ostatnia w tym roku korekta rozkładu jazdy pociągów. Jej celem jest dostosowanie ruchu pociągów do inwestycji. W grudniu zostanie natomiast wprowadzony nowy, roczny rozkład jazdy na kolei.

Ostatnia tegoroczna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 12 listopada do 9 grudnia. O szczegółach poinformował zarządca sieci, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe.

Otwarcie zmodernizowanych dworców

Zmiany odczują między innymi mieszkańcy Kartuz, którzy korzystają z połączeń kolejowych. Od niedzieli 12 listopada pociągi nie będą zatrzymywały się na peronie tymczasowym, ale na przebudowanej stacji Kartuzy. Podróżni mogą skorzystać ze zmodernizowanego, wyspowego peronu nr 2.

Z wyższej konstrukcji łatwiej będzie można wsiąść do pociągów. Jest wiata, ławki, nowe oznakowanie pomagające w orientacji na stacji oraz gabloty informacyjne. Nowe oświetlenie LED zapewni widoczność także po zmroku. Ułatwieniem w dostępie do kolei dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się jest pochylnia. Dla osób niewidomych i niedowidzących powstały ścieżki naprowadzające. Na stacji przebudowano także przydworcowy peron numer jeden.

Nowy, zmodernizowany peron pojawi się także w Stargardzie. Dla podróżnych w udostępniono w tej miejscowości zmodernizowany, dwukrawędziowy peron oznaczony numerem trzy.

To nie koniec inwestycji na tym dworcu. W następnych fazach robót, w podobnym standardzie zostaną zmodernizowane perony nr 1 oraz 2. Po zakończeniu wszystkich prac lepszą komunikację na stacji zapewni nowe przejście pod torami, które będzie prowadziło od budynku dworca na perony oraz drugą stronę miasta, do Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego.

Nowe przystanki kolejowe

W ostatniej tegorocznej korekcie rozkładu jazdy znajdą się także nowe przystanki kolejowe. W województwie lubelskim mieszkańcy zyskają połączenie z nowego przystanku w Łagiewnikach pomiędzy Ciecierzynem a Rudnikiem na linii Łuków - Lublin Północny. 

Na Podlasiu do użytku zostanie oddany nowy przystanek Gregorowce Południowe na linii 32 Białystok - Czeremcha. Oba obiekty są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przystanki zostały wybudowane  w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Krótszy czas przejazdu

Zmiany będą dotyczyły także czasu przejazdów pociągów na niektórych trasach. Korekta uwzględnia także powrót pociągów na niektóre trasy. W województwie świętokrzyskim od 12 listopada, po zakończeniu prac związanych z wymianą toru powrócą pociągi na trasę Włoszczowice - Busko-Zdrój.

Najkrótszy czas przejazdu z Warszawy do Poznania wyniesie 2 godziny i 25 minut. Czas podróży między Warszawą Wschodnią a Gdańskiem Głównym wyniesie w najkrótszym wariancie 2 godziny 20 minut. Natomiast z Warszawy Zachodniej do Krakowa Głównego od 12 listopada najkrótszy czas przejazdu wyniesie 2 godziny i 8 minut.

Modernizacja dworca Warszawa - Zachodnia

Cały czas prowadzona jest modernizacja dworca Warszawa - Zachodnia. To największa inwestycja tego typu w Polsce. W związku z prowadzonymi pracami, kilkadziesiąt pociągów dalekobieżnych, obsługiwanych przez PKP Intercity jest przekierowywanych na stację Warszawa - Gdańska i omija linię średnicową, w tym dworzec Warszawa - Centralna.

W dalszym ciągu wstrzymany jest ruch pociągów WKD na odcinku Warszawa - Reduta Ordona – Warszawa – Śródmieście. Kolejarze planują przewrócenie ruchu na tej trasie w czerwcu 2024 roku.

Czytaj także: 

IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej