Orlen sprzeda Gas Storage Poland. Magazyny mają pozostać własnością spółki

2024-02-06, 11:59

Orlen sprzeda Gas Storage Poland. Magazyny mają pozostać własnością spółki
NWZ Orlenu zgodziło się na zbycie spółki Gas Storage Poland.Foto: PGNiG

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zgodziło się we wtorek na zbycie spółki Gas Storage Poland, co było jednym z warunków Prezesa UOKiK dla przejęcia przez Orlen PGNiG.

Za uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na zbycie 100 proc. udziałów w spółce Gas Storage Poland głosowało prawie 85 proc. biorących udziału w głosowaniu akcjonariuszy.

Sprzedaż Gas Storage Poland (GSP) to realizacja warunku Prezesa UOKiK na przejęcie przez Orlen PGNiG. Prezes UOKiK w marcu 2022 r., uwarunkował zgodę na przejęcie PGNiG wyzbyciem się "w sposób trwały i nieodwracalny" kontroli nad GSP, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej PGNiG.

Zawiłości prawne

Początkowo Orlen miał na to rok, ale w listopadzie 2023 r. na wniosek koncernu Prezes UOKiK przedłużył ten termin, nie ujawniając jednak o ile. Powodem przedłużenia była konieczność uzyskania przewidzianych regulacjami europejskimi certyfikatów przez GSP. Nabywcą zaakceptowanym przez urząd antymonopolowy jest operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Transakcja, która ma spełnić warunki UOKiK, dotyczy jedynie operatora magazynów gazu. Same magazyny są i mają pozostać własnością Orlenu, zostały przejęte jako własność GK PGNiG.

PGNiG Upstream Polska 

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Orlenu zgodziło się także na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki na rzecz PGNiG Upstream Polska poprzez wniesienie w formie wkładu niepieniężnego i objęcie w zamian wszystkich nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym PGNiG Upstream Polska.

Planowanym terminem wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do PGNiG Upstream Polska jest 1 lipca 2024 roku.

W ramach etapu pierwszego do PGNiG Upstream Polska przeniesione zostaną m.in. magazyny stanowiące element systemu wydobycia gazu, natomiast w ramach etapu drugiego - magazyny stanowiące element systemu magazynowania gazu ziemnego.

W ocenie Orlenu, przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do PGNiG Upstream wpisuje się w szerszą koncepcję reorganizacji działalności segmentu upstream spółek z Grupy Orlen mającą na celu maksymalizację efektywności ekonomicznej wykorzystania aktywów przejętych przez Orlen na skutek połączenia z PGNiG oraz Grupą Lotos.

Polska Spółka Gazownictwa

NWZA Orlenu zgodziło się również na objęcie przez Orlen udziałów w Polskiej Spółce Gazownictwa w Tarnowie w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki.

Objęcie udziałów odbędzie się w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci składników rzeczowych majątku trwałego, stanowiących urządzenia infrastruktury przesyłowej, to jest gazociągów wraz z towarzyszącymi im obiektami sieci gazowej, oraz nieruchomości gruntowych i praw użytkowania wieczystego.

Budowa Olefiny III

Akcjonariusze Orlenu zgodzili się na zbycie nieruchomości w Gminie Stara Biała oraz Płocku wraz z ich częściami składowymi, poprzez wniesienie jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Orlen Olefiny w związku z kontynuacją budowy Kompleksu Olefiny III.

W ocenie Orlenu, przekazanie aktywów do spółki SPV Orlen Olefiny jest krokiem istotnym i niezbędnym w realizacji procesu pozyskiwania finansowania projektu Olefiny III w formule project finance. Orlen prowadzi rozmowy z kilkunastoma instytucjami na termat warunków finansowania kompleksu Olefiny III. Orlen chce podpisać dokumentację kredytową w pierwszym kwartale 2024 roku

W ramach realizacji projektu Olefiny III trwają obecnie prace związane z pozyskaniem finansowania zewnętrznego w formule finansowania projektowego (ang. project finance).

W tym celu, w roku 2021 Orlen powołał do życia Orlen Olefiny, spółkę celową (SPV), która formalnie i biznesowo będzie podmiotem realizującym projekt i jednocześnie kredytobiorcą, zaciągającym zadłużenie celem sfinansowania realizacji (budowy) projektu. Orlen posiada wszystkie udziały w SPV, a zatem posiada nad tą spółką pełną kontrolę.

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib

 

Polecane

Wróć do strony głównej