Mazowsze: powstanie ponad tysiąc kilometrów tras rowerowych

Na Mazowszu powstanie 1100 km dróg rowerowych. Samorząd województwa podpisał właśnie dwie pierwsze umowy dotyczące koncepcji budowy około 550 km tras. Chodzi między innymi o odcinki łączące Warszawę z województwami: podlaskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim. Inwestycja jest częścią dużego projektu o nazwie EuroVelo. Ma szansę na wsparcie z funduszu Polska Wschodnia.

2024-02-12, 13:13

Mazowsze: powstanie ponad tysiąc kilometrów tras rowerowych
Zrealizowane przez mazowiecki samorząd trasy będą częścią sieci EuroVelo - tras turystycznych o znaczeniu międzynarodowym. Foto: Hadrian/Shutterstock

Ideą, która przyświeca pomysłodawcom projektu jest to, by ścieżki biegły w możliwie bezkolizyjny sposób. Mają być poprowadzone między innymi wzdłuż wałów przeciwpowodziowych i wzdłuż linii kolejowych - to pozwoli je skomunikować z transportem publicznym.

Parametry tych tras mają być dostosowane zarówno do ruchu turystycznego, ale też w taki sposób, by umożliwić dojazd do pracy, czy na zakupy. Chodzi o to, by ścieżki rowerowe stały się alternatywą dla innych środków transportu.

Zbyt wysokie ceny ofertowe

Pierwszym korkiem do realizacji zadania jest opracowanie koncepcji programowej. Ma ona zawierać precyzyjny przebieg tras i wypracowanie rozwiązań, które pozwolą na szybką realizację inwestycji.

Dziś samorząd województwa podpisał dwie umowy Pierwsza z nich dotyczy przebiegu trasy rowerowej wzdłuż Wisły na linii Kozienice - Radom - województwo świętokrzyskie. Koszt realizacji tej umowy to 2,3 mln zł.

REKLAMA

Druga umowa dotyczy przebiegu wzdłuż linii kolejowych. Obejmuje ona trasę z Warszawy do Żyrardowa i do województwa łódzkiego, trasę z Warszawy do Siedlec, Radomia i Piaseczna. Koszt tej umowy to 3,6 mln zł.

Jak informuje samorząd Mazowsza, w najbliższym czasie zostaną także podpisane umowy na kolejne inwestycje. W ich przypadku konieczne będzie rozpisanie nowych przetargów ze względu na to, że we wcześniej rozpisanych samorząd otrzymał zbyt wysokie ceny ofertowe.

Międzynarodowa sieć EuroVelo

Przewidziany czas na opracowanie koncepcji, to rok od podpisania umów. Następnym krokiem będzie przygotowanie projektów budowlanych i poprowadzenie inwestycji.

Samorząd Mazowsza współpracuje z województwami: podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim w ramach wspólnego projektu o roboczej nazwie "Blue Valley", którego celem jest realizacja tras rowerowych wzdłuż Wisły i Sanu. Samorządy chcą na ten cel pozyskać fundusze europejskie z programu Polska Wschodnia.

REKLAMA

Zrealizowane przez mazowiecki samorząd trasy będą częścią sieci EuroVelo - tras turystycznych o znaczeniu międzynarodowym.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej