Bezpieczeństwo energetyczne i ekologia. Porozumienie Polska-Ukraina

Polska będzie pomagać Ukrainie w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, odbudowy zasobów naturalnych oraz ratowania fauny i flory zagrożonej działaniami wojennymi. To efekt rozmów minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z ministrem ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Rusłanem Striletsem oraz wiceministrem energetyki Mykołą Kolesnykiem.  

2024-03-29, 13:00

Bezpieczeństwo energetyczne i ekologia. Porozumienie Polska-Ukraina
Polski resort klimatu będzie nadal udzielać niezbędnego wsparcia Ukrainie i pomocy w kwestii naprawy uszkodzonej infrastruktury energetycznej i awaryjnych dostaw energii, w związku ze zniszczeniami spowodowanymi rosyjskimi atakami.Foto: Circlephoto/ Shutterstock

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w piątek o podpisaniu porozumienia o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii. To efekt spotkań, które w ramach polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych.

Jak poinformowała minister Paulina Hennig-Kloska, resort klimatu będzie nadal udzielać niezbędnego wsparcia Ukrainie i pomocy w kwestii naprawy uszkodzonej infrastruktury energetycznej i awaryjnych dostaw energii, w związku ze zniszczeniami spowodowanymi rosyjskimi atakami. Strona polska wyraziła ponadto gotowość do dalszej współpracy w sektorze energetycznym, w tym na rzecz zwiększenia samowystarczalności energetycznej obu państw.

- Podpisywane Memorandum of Understanding odzwierciedla obszary wzajemnego zainteresowania współpracą w sektorze energetycznym i nakreśla kierunki dalszych prac - wskazała Hennig-Kloska.

Energetyka i ekologia. Polska i Ukraina będą się dzielić wiedzą

- Jesteśmy gotowi dzielić się wiedzą na temat skutecznych sposobów przeprowadzania sprawiedliwej transformacji oraz dostosowania prawodawstwa krajowego w ukraińskim sektorze energetycznym do przepisów UE i praktyk międzynarodowych - dodała szefowa resortu.

REKLAMA

Wiceminister Mikołaj Dorożała poinformował natomiast, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest gotowa podzielić się z Ukrainą rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi szkód w środowisku oraz wesprzeć ją w zakresie ich szacowania, a w przyszłości - w domaganiu się rekompensat od Federacji Rosyjskiej.

W rozmowach podkreślono, że rosyjska agresja na Ukrainę stanowi katastrofę humanitarną i ekologiczną, która powoduje znaczne szkody w środowisku Ukrainy, a także zagraża zniszczeniem zasobów naturalnych oraz elementów flory i fauny tego kraju. Strona polska zapewniła ponadto o gotowości do wsparcia Ukrainy w zakresie odbudowy ekologicznej i likwidacji szkód środowiskowych - przekazano w komunikacie MKiŚ.

PR24/PAP/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej