more_horiz
Gospodarka

Kluczowe decyzje dla Polski dziś w Luksemburgu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 10:39
To będzie kluczowa dyskusja dla polskich interesów w nowym, unijnym budżecie na lata 2014-2020. Tak minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz ocenił naradę w Luksemburgu.
Audio
  • Minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz (IAR)
Mikołaj Dowgielewicz
Mikołaj DowgielewiczFoto: Janwikifoto/ Wikimedia Commons

O 10 rozpoczęło się spotkanie unijnych ministrów dotyczące kształtu i wysokości unijnej polityki spójności, wyrównującej szanse w rozwoju biednych i bogatych regionów Wspólnoty. Polska w obecnym budżecie jest największym jej beneficjentem i zależy jej na obronie hojnego wsparcia także w kolejnych latach.

Tymczasem bogate kraje, które więcej wpłacają do unijnej kasy aniżeli z niej otrzymują, chcą ograniczenia wydatków. Domagają się zmian w projekcie budżetu przygotowanym przez Komisję Europejską i cięć właśnie w polityce spójności. Minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział, że Polska nie zgadza się na te redukcje i szuka sojuszników.

- Jeśli trzeba redukować, to idziemy po wszystkich obszarach negocjacyjnych, także tych, z których najbogatsze kraje korzystają najbardziej. To znaczy, jeśli mamy ciąć politykę spójności, to będziemy też ciąć inne obszary, z których korzystają płatnicy netto. Nie może być tak, że cięcia w stosunku do propozycji Komisji w największym stopniu dotkną najbiedniejsze kraje - powiedział Mikołaj Dowgielewicz.

A zatem cięcia mogłyby dotknąć między innymi wydatków na naukę i badania, politykę rozwojową, czy na rolnictwo. W związku z kryzysem negocjacje w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020 będą najtrudniejsze z dotychczasowych. Ich koniec najwcześniej spodziewany jest pod koniec roku. Obecnie podstawą do rokowań jest projekt budżetu, który w czerwcu przygotowała Komisja Europejska i który jest korzystny dla Polski. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że mogłaby ona dostać do 80 miliardów euro.

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem