more_horiz
Gospodarka

Konta bankowe będą tańsze i dostępne dla wszystkich w UE

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 15:04
Tańsze i dostępne dla wszystkich w UE konta bankowe. Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów w tej sprawie.
Audio
  • Komisarz do spraw konsumentów Tonio Borg (IAR): Skoro konsument może porównać ceny produktów, to dlaczego nie miałby mieć możliwości porównania cen za usługi i prowadzenie kont bankowych? W każdym kraju powinna być utworzona strona z ofertami banków, by konsument mógł je przeanalizować. Ponadto, po otwarciu konta, powinien otrzymać informacje z 20-
Konta bankowe będą tańsze i dostępne dla wszystkich w UE
Foto: Glow Images/ East News

Chodzi o przejrzyste zasady i porównywalne opłaty związane z prowadzeniem rachunków bankowych i ułatwienia przy ich zmianie. Komisarz do spraw konsumentów Tonio Borg argumentował, że obecnie zmiana banku wiąże się z uciążliwymi formalnościami, ponadto konsumenci często przepłacają za usługi świadczone przez ich bank. Po wejściu w życie przepisów, będą mogli je łatwo porównywać z innymi ofertami. - Skoro konsument może porównać ceny produktów, to dlaczego nie miałby mieć możliwości porównania cen za usługi i prowadzenie kont bankowych? W każdym kraju powinna być utworzona strona z ofertami banków, by konsument mógł je przeanalizować. Ponadto, po otwarciu konta, powinien otrzymać informacje z 20-stoma najbardziej powszechnymi usługami danego banku. Musi być też poinformowany o prawach przy przenoszeniu konta z jednego banku do drugiego w całej Unii - powiedział komisarz.

Zgodnie z projektem przepisów, konsument przy otwieraniu konta musi nie tylko otrzymać informacje o usługach, ale także o pobieranych opłatach za każdą z nich. Jeśli natomiast będzie chciał przenieść konto do innego banku, to cała procedura nie powinna zająć dłużej niż 15 dni w danym kraju, lub 30 dni jeśli konto będzie przeniesione do innego państwa. Teraz propozycjami Komisji Europejskiej zajmą się unijne rządy i europosłowie.


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem