Reforma Wspólnej Polityki Rolnej przyjęta przez Parlament
Stopniowe wyrównywanie i sprawiedliwszy podział dopłat dla rolników, zwiększenie wymogów ekologicznych oraz wsparcie dla młodych rolników to główne założenia unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.
2013-11-20, 14:44
Parlament Europejski przyjął cztery główne rozporządzenia reformy.
Na politykę rolną Polska otrzyma w najbliższych siedmiu latach ponad 28 miliardów euro. W przyjętych dokumentach posłowie opowiedzieli się za sprawiedliwszą dystrybucją dopłat bezpośrednich. O ich wysokości decydować mają poszczególne państwa. Parlament chce, by dopłaty przekazywane były jedynie aktywnym rolnikom, a nie osobom posiadającym ziemię, której nie uprawiają. Ponadto młodzi rolnicy uzyskają prawo do wyższych dotacji, aby zachęcić ich do pracy i pozostania w sektorze rolniczym.
Zdaniem posła Jarosława Kalinowskiego to nie jest reforma, a jedynie korekta dotychczasowej polityki. Poseł wyraził ubolewanie, że nie zniesiono istniejących różnic w dopłatach bezpośrednich, czego domagali się Polacy. Nasi rolnicy na dopłaty otrzymają podobne kwoty. Przeliczając na hektar ziemi wszystkie pieniądze przeznaczone na rolnictwo, otrzymamy więcej od Francuzów - powiedział poseł Kalinowski. Jego zdaniem sytuacja jest umiarkowanie dobra. Przyszłe lata nie powinny być dla rolnictwa gorsze od lat ubiegłych, które jak dodał, nie były złe.
abo
REKLAMA