Reforma Wspólnej Polityki Rolnej przyjęta przez Parlament

Stopniowe wyrównywanie i sprawiedliwszy podział dopłat dla rolników, zwiększenie wymogów ekologicznych oraz wsparcie dla młodych rolników to główne założenia unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.

2013-11-20, 14:44

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej przyjęta przez Parlament
. Foto: Glow Images/East News

Parlament Europejski przyjął cztery główne rozporządzenia reformy.

Na politykę rolną Polska otrzyma w najbliższych siedmiu latach ponad 28 miliardów euro. W przyjętych dokumentach posłowie opowiedzieli się za sprawiedliwszą dystrybucją dopłat bezpośrednich. O ich wysokości decydować mają poszczególne państwa. Parlament chce, by dopłaty przekazywane były jedynie aktywnym rolnikom, a nie osobom posiadającym ziemię, której nie uprawiają. Ponadto młodzi rolnicy uzyskają prawo do wyższych dotacji, aby zachęcić ich do pracy i pozostania w sektorze rolniczym.
Zdaniem posła Jarosława Kalinowskiego to nie jest reforma, a jedynie korekta dotychczasowej polityki. Poseł wyraził ubolewanie, że nie zniesiono istniejących różnic w dopłatach bezpośrednich, czego domagali się Polacy. Nasi rolnicy na dopłaty otrzymają podobne kwoty. Przeliczając na hektar ziemi wszystkie pieniądze przeznaczone na rolnictwo, otrzymamy więcej od Francuzów - powiedział poseł Kalinowski. Jego zdaniem sytuacja jest umiarkowanie dobra. Przyszłe lata nie powinny być dla rolnictwa gorsze od lat ubiegłych, które jak dodał, nie były złe.
abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej