Rozstanie z bankiem może nas sporo kosztować
Przed zamknięciem czy przenoszeniem konta powinniśmy uregulować wszystkie zobowiązania wobec starego banku – przestrzegają eksperci. Bez tego, zamknięcie rachunku może słono kosztować.
2013-11-25, 18:28
Posłuchaj
W ostatnim czasie banki tak zmieniały procedury, aby otwarcie konta bankowego było jak najwygodniejsze.
Konto łatwo założyć, ale zamknąć trudno
W wielu nie ma już więc konieczności odwiedzania oddziału, w innych nie trzeba podpisywać żadnych papierowych dokumentów, a wszystko odbywa się przez Internet. Niestety zamknięcie konta bardzo rzadko jest już tak proste i zdarza się, że rozstanie z kontem bankowym przysparza sporo kłopotów.
Konto niby zamknięte a odsetki rosną
Jednym z problemów, które powodują, że mimo złożenia wypowiedzenia bank nie zamyka konta, jest zaległość w opłatach.
Zwykle przed rezygnacją wypłacamy z niego wszystkie pieniądze.
REKLAMA
- Tymczasem najczęściej obowiązuje 30-dniowy okres wypowiedzenia umowy, w czasie którego bank nadal nalicza opłaty np. za korzystanie z konta czy karty – tłumaczy Jarosław Sadowski expert Expandera.
Upewnij się czy konto zostało zamknięte!
Zdarza się, że w momencie kiedy na koncie nie ma środków, opłaty nadal naliczane przez bank spowodują powstanie debetu, który z kolei uniemożliwia zamknięcie rachunku.
Dodatkowo od naliczanych opłat rosną też niezapłacone odsetki. Klienci mogą być przekonani, że konto zastało zamknięte i nie istnieje, a tymczasem każdego miesiąca bank nalicza na konto kolejną opłatę.
Po kilku miesiącach w ten sposób może powstać pokaźna kwota zaległości, w skali roku wynieść mogą nawet kilkaset złotych.
REKLAMA
W skrajnych przypadkach bank z powodu rosnących nieuregulowanych zaległości wpisze nas na czarną listę nierzetelnych dłużników. W takiej sytuacji, jak tłumaczy Sadowski, możemy mieć poważny problem np. z uzyskaniem pożyczki, kredyty - z kupieniem czegokolwiek na raty.
Warto dokładnie sprawdzić czy rzeczywiście udało nam się zamknąć konto. - Najlepiej w tym celu zadzwonić na infolinie banku czy też, jeśli jest taka możliwość, wybrać się do oddziału banku – dodaje Aleksandra Łukasiewicz ze Związku Firm Doradztwa Finansowego.
Przeniesienia konta to łatwizna
Prościej jest w momencie kiedy chcemy przenieść swoje finanse osobiste do innego banku. Konto bankowe możemy przenieść sami, ale pomóc może nam w tym nowy bank.
Nowy bank może nawet występować jako nasz pełnomocnik, czyli w naszym imieniu przeprowadzi wszelkie formalności związane z przeniesieniem rachunku i usług płatniczych.
REKLAMA
Jeśli wyrazimy takie życzenie, to bank zajmie się także poinformowaniem stron trzecich, np. pracodawcy czy ZUS. Wystarczy tylko w oddziale banku, który wybraliśmy podpisać umowę i wypełnić i podpisać pełnomocnictwo dla nowego banku.
Takie pełnomocnictwo musi mieć formę pisemną a jego wzór opracowany został przez Związek Banków Polskich. Na jego podstawie, na nowy rachunek przeniesione zostaną wszystkie zlecenia stałe i dyspozycje przelewów z poprzedniego rachunku.
Polacy są zazwyczaj dość mocno przywiązani do swojego banku, choć powoli ten stan rzeczy zaczyna się zmieniać. Jesteśmy z natury dość lojalnymi klientami, ale jak tłumaczy Sadowski umiemy też liczyć, a konta bankowe są coraz droższe i nasza lojalność z czasem będzie jednak słabnąć. Jeśli nie chcemy płacić więcej, warto zmienić dostawcę dotychczasowej usługi - na takiego, który oferuje lepsze ceny i technologie, a także wyższą jakość obsługi w oddziale.
Justyna Golonko
REKLAMA
REKLAMA