Polska europejskim liderem w produkcji sprzętu AGD
Polska wyrasta na europejskiego lidera w produkcji sprzętu dużego AGD. W 2013 r produkcja pralek, zmywarek, lodówek, w Polsce przekroczy 20 mln sztuk. Cały czas rosną zamówienia szczególnie z Europy Wschodniej.
2013-12-03, 07:23
Posłuchaj
Wojciech Konecki, dyr. generalny CECED-u, Związku Producentów AGD ocenia, że produkcja tego sprzętu ma się coraz lepiej, jak mówi – fabryki w Polsce notują 2-cyfrowe wzrosty. Największy przyrost następuje w produkcji lodówek, i wynosi on ponad 30 procent. To sprawie, że jak ocenia Konecki, umacniamy się na I miejscu w Europie w produkcji sprzętu AGD.
Sprzedaż w Europie sprzętu AGD rośnie, maleje w kraju
- Przyrost sprzedaży na polskim rynku waha się w okolicach zera – mówi Konecki. - Liczymy na ostatnie miesiące roku, w drugiej połowie roku zazwyczaj sprzedaje się dwa razy więcej niż w pierwszej. Mamy nadzieję, że cały rok zamkniemy na plusie, ale nie będzie to wielki plus – ocenia Konecki.
Krajowy popyt powoli się odbudowuje, ale 80 proc. idzie na eksport
- Po chwili załamania, nadal eksport jest na plusie, a liczymy tu na rozwój najważniejszych rynków, czyli na Niemcy, Francję, Wielką Brytanię i Włochy – mówi Konecki.
Jak ocenia, eksport do Rosji jest bardzo ciekawy, ten kraj wyrasta na czwartego odbiorcę polskiej produkcji. - Wysyłamy głównie pralki, lodówki, ale także zmywarki, kuchnie. Dużo też wysyłamy – bo aż 99 proc.produkcji suszarek do prania, które na polskim rynku jeszcze nie znalazły uznani – informuje szef CECED-u.
REKLAMA
Branża ma się dobrze – na jednego bankruta 17 chętnych
Branża ma się dobrze, jednak we Wrocławiu zakłady produkujące AGD złożyły wniosek o upadłość.
- Firma Fagor ma problemy już bardzo poważne i jest cała kolejka oferentów, zgłosiło się do rozmów 17 firm. Nie wiadomo, czy zakłady będą sprzedane w całości, bo jest to 5 fabryk. Te zakłady zatrudniają ponad 1400 osób. Nie wiadomo, czy nowy inwestor przejmie całą załogę, czy tylko część – ocenia Konecki.
Problem jest duży, tym bardziej, że ta branża nie zwalniała nawet w czasie kryzysu.
- Wręcz otwierały się nowe fabryki i zatrudnialiśmy nowe osoby – podkreśla Konecki. Jest też część pracowników sezonowych.
REKLAMA
Cała branża AGD zatrudnia dziś ponad 20 tys. ludzi, dzięki inwestycjom rzędu 3 mld zł, w Polsce funkcjonuje obecnie 25 fabryk sprzętu AGD. Regionalnie produkcja rozmieszczona jest w 5 województwach: dolnośląski, łódzkim, wielkopolskim, podkarpackim i podlaskim. Główne skupiska to: Wrocław, Łódź i Wronki koło Poznania.
Justyna Golonko
REKLAMA