Dostępność Plus w dwóch wymiarach. Wkrótce ruszy priorytetowy program rządu

2018-03-15, 13:33

Dostępność Plus w dwóch wymiarach. Wkrótce ruszy priorytetowy program rządu
Usuwanie barier utrudniających życie ludziom starszym i z niepełnosprawnościami, zakłada rządowy program Dostępność Plus.Foto: PIXABAY

23 kwietnia planowane jest uruchomienia programu Dostępność Plus. Jego celem jest usuwanie barier infrastrukturalnych i prawnych, utrudniających życie między innymi osobom starszym i z niepełnosprawnościami.

Posłuchaj

Celem rządowego programu Dostępność Plus, jest usuwanie barier infrastrukturalnych i prawnych, utrudniających życie między innymi osobom starszym i z niepełnosprawnościami. O szczegółach mówi Jerzy Kwieciński, szef resortu inwestycji i rozwoju.
+
Dodaj do playlisty

Konsultacje potrwają do 6-go kwietnia. Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, na likwidację barier w przestrzeni publicznej w latach 2018-25 zostanie przeznaczonych ponad 23 miliardy złotych.

Pieniądze na program będą pochodziły z funduszy europejskich, tzw. funduszy norweskich, publicznych środków - na przykład z budżetu państwa.

Szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że problem usuwania barier utrudniających życie ludziom starszym i niepełnosprawnościami, dotyczy istotnej części naszego społeczeństwa.

Dwa wymiary programu 

Pierwszy zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Czyli na przykład wprowadzi prawo, które zagwarantuje, że nowe budynki będą pozbawione barier architektonicznych, każdy nowo kupiony pociąg, autobus albo tramwaj będzie przygotowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami, przestrzeń publiczna (na przykład wyjście z dworca, dojście na perony, przejścia dla pieszych) będzie odpowiednio oznakowana.

REKLAMA

Państwo będzie także inwestować, na przykład w: wiedzę osób, które tworzą przestrzeń publiczną, między innymi: architektów, urbanistów, inżynierów, nowe technologie, które sprzyjają włączeniu seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Drugi wymiar

Stanowią go inwestycje (budowlane, transportowe, technologiczne) w istniejącą infrastrukturę, przestrzeń, środki transportu, strony internetowe czy usługi o charakterze powszechnym. Czyli dostosowanie tego, co już istnieje, do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Wszystkie działania w programie będą realizowane w ośmiu obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.

IAR/PAP, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej