more_horiz
Gospodarka

Zalew upadłości konsumenckich dopiero przed nami

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 14:27
Polacy toną w długach. Ci, którzy w ciągu ostatnich trzech lat ogłosili konsumencką upadłość byli zadłużeni na grubo ponad 2 miliardy złotych - wynika z opublikowanego raportu BigInfo Monitor.
Audio
  • Raport Rejestru Dłużników BIG Info Monitor na temat długów Polaków - komentował w radiowej Jedynce w rozmowie z Marcinem Jagiełowiczem prezes Rejestru Sławomir Grzelczak.
Nowe prawo o upadłości konsumenckiej znacznie liberalizuje stare przepisy w tej sprawie.
Nowe prawo o upadłości konsumenckiej znacznie liberalizuje stare przepisy w tej sprawie.Foto: Pixabay

Prawdziwy zalew upadłości jednak dopiero przed nami, bo na przyjęcie przez rząd czeka nowe prawo. Ma ono poluzować warunki ogłaszania bankructwa.

Ostatnia deska ratunku

Ponad 2 miliardy w bankach i setki milionów innych długów. Taki obraz wyłania się z raportu Rejestru Dłużników BIG Info Monitor. Dobra wiadomość jest taka, że Polacy zadłużają się na mniejsze kwoty - powiedział w radiowej Jedynce prezes Rejestru Sławomir Grzelczak.

Upadłość konsumencka to często ostatnia deska ratunku. Ma pomóc tym, którzy nie są już w stanie spłacić długu - najczęściej zaciągniętego w różnych miejscach - mówi Kamil Pluskwa-Dąbrowski, prezes Fundacji Konsumentów

Wkrótce już nie tylko przypadki losowe będą dawać prawo do upadłości. Sądy w pierwszym etapie mają przykładać mniejszą wagę do tego po czyjej stronie jest wina. Ma to skrócić kolejki i ułatwić bankructwo.

Polskie prawo jednym z surowszych

Sławomir Grzelczak mówi, że prawo i tak już uproszczono. 3 lata temu upadłości w Polsce praktycznie nie istniały, ale i teraz polskie prawo jest jednym z surowszych w Unii Europejskiej

Po zmianach wydłużony ma być okres spłaty. Teraz to maksymalnie 3 lata. Nowela da też możliwość upadłości jako konsument tym, których część zadłużenia wynika z prowadzonego wcześniej biznesu. Według danych ministerstwa sprawiedliwości tylko połowa wniosków o upadłość dochodzi do skutku.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG