more_horiz
Gospodarka

A. Adamczyk: Polska musi dysponować nowoczesnym transportem kolejowym

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 15:50
- Kolej to najbardziej przyjazny środowisku środek transportu, a do 2023 roku zostanie przebudowanych w sumie około 9 tys. kilometrów szlaków kolejowych - powiedział gość Polskiego Radia24, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Audio
  • O wyzwaniach stojących przed polską koleją - mówił w Polskim Radiu24, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (Małgorzata Raczyńska)
Andrzej Adamczyk
Andrzej AdamczykFoto: PR24/AK

- Polska gospodarka musi dysponować nowoczesnym transportem kolejowym. Oznacza to bezpieczne i o dużej przepustowości szlaki kolejowe oraz nowoczesny tabor kolejowy - mówił Andrzej Adamczyk, z którym w PR24 rozmawiała Małgorzata Raczyńska. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Do końca 2030 r. główne szlaki kolejowe wyposażone w niezbędną infrastrukturę

Minister dodał, że zacofanie polskiej kolei wynika z tego, że od początku lat 90. oszczędzano na wydatkach związanych z jej utrzymaniem.

Andrzej Adamczyk powiedział, że obecnie przebudowywane są polskie szlaki kolejowe w ramach "Krajowego Programu Kolejowego", a 9 tys. kilometrów kolejowych torów "zostanie zbudowana jakby od nowa", tak aby pociągi towarowe mogły uzyskać średnią europejską prędkość, czyli 45 km/h. Obecnie na polskiej kolei, jeśli chodzi o przewóz towarów, wynosi ona 23 km/h.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Andrzej Adamczyk: inwestycje w infrastrukturę kolejową PKP za 100 mld zł

Jak poinformował gość PR24 - inwestycje na przebudowę polskich kolei wyniosą w ostatnich 4 latach 75 mld złotych, z czego już zrealizowano inwestycje za 55 mld złotych. Środki te - kontynuował - pozwalają realizować przebudowę takich szlaków jak: Warszawa-Lublin, Kraków-Katowice, Trzebinia-Oświęcim i wielu innych.

Według Andrzeja Adamczyka - polska kolej będzie w pełni konkurencyjna z kolejami europejskimi w roku 2023.

PR24, akg