more_horiz
Gospodarka

Tarcza antykryzysowa: orzeczenia o niepełnosprawności będą przedłużne. Zobacz inne formy wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:01
Okresowe orzeczenia o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, kończące się w czasie epidemii, zachowają ważność przez 60 dni od momentu jej zniesienia. Przewiduje to zaproponowana przez rząd tarcza antykryzysowa.
Audio
  • Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik o pomocy dla osób niepełnosprawnych w dobie koronawirusa. (Cz.1/IAR)
  • Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik o pomocy dla osób niepełnosprawnych w dobie koronawirusa. (Cz.2/IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Jak wyjaśniał w rozmowie Informacyjną Agencją Radiową pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik, orzeczenia mogą być wydane bez bezpośredniego badania stanu zdrowia. Do wydania decyzji może wystarczyć załączona do wniosku dokumentacja. Wniosek jednak trzeba złożyć.


niepełnosprawni1200.jpg
Wygasające orzeczenia o niepełnosprawności będą przedłużane

- Jeśli ktoś nie złoży wniosku, to znaczy, że nie jest zainteresowany przedłużeniem - podkreślił pełnomocnik.

- O trzy miesiące od czasu odwołania epidemii wydłużona zostanie też ważność kart parkingowych dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz legitymację emeryta-rencisty - wyjaśnia wiceminister Paweł Wdówik.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: TARCZA ANTYKRYZYSOWA, ZOBACZ SZCZEGÓŁY

Przypomina, że dzisiaj rozpoczyna się nabór wniosków o wsparcie w ramach nowego programu pomocowego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Program adresowany jest do osób, które z powodu epidemii koronawirusa i zawieszenia działalności placówek zajmujących się rehabilitacją zawodową i społeczną, utraciły możliwość korzystania z prowadzonych przez nie zajęć. Wsparcie polega na przekazywaniu miesięcznego świadczenia w wysokości 500 złotych przez okres 3 miesięcy.

- Chodzi o to, by po przerwaniu zajęć na przykład w warsztatach terapii zajęciowej czy środowiskowych domach samopomocy, zorganizować sobie jakąś alternatywną pomoc i opiekę w domu - tłumaczy pełnomocnik.

Aplikacje można składać przez System Obsługi Wsparcia - lub pocztą tradycyjną, wysyłając wniosek do miejscowego centrum pomocy rodzinie albo innej wskazanej przez powiat placówki.

IAR, PR24, akg

REKLAMA