more_horiz
Gospodarka

Ekspert: digitalizacja szansą na szybsze wyjście z kryzysu i przetrwanie firm w przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 15:00
Firmy, które były przygotowane do funkcjonowania w świecie zdalnej komunikacji, już wygrały w trudnej sytuacji kryzysu gospodarczego wywołanego przez COVID-19. Te, które teraz sprawnie dostosują się do zmienionych warunków, mają szansę na odbudowę, a nawet rozwój. Dotyczy to wszystkich branż, w tym np. eventowej czy kulturalnej, które dotychczas były zdominowane przez bezpośrednie kontakty uczestników. Wymaga to jednak przygotowania nie tylko instrumentów do realizacji takich działań, ale również kadry zdolnej je realizować - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Gość gospodarczej audycji podsumował Europejski Kongres Gospodarczy, który odbywał się przez ostatnie 3 dni w Katowicach. Była tam mowa o polskiej i światowej gospodarce w czasie kryzysu wynikającego z pandemii koronawirusa, drogach wychodzenia z niego i w związku z tym przechodzenia na nowoczesne technologie. Rozważanym problemem było m.in. to, że z rynku siłą rzeczy znikną niektóre sektory gospodarki, inne istotnie się rozwiną. Do tego potrzebne będzie przekwalifikowanie znacznych grup pracowników. To wymaga zarówno reformy systemu edukacji na różnych poziomach, jak i aktywnej polityki rynku pracy realizowanej przez rząd.

Nie brakowało opinii, że na kryzysie paradoksalnie będzie można także skorzystać, ale osiągną to tylko ci, którzy będą umieli odpowiednio szybko dostosować się do nowej, znacznie bardziej niż dotychczas cyfrowej gospodarki.


5G shutterstock 1200x660.jpg
Nadal trwa analiza rynku dotycząca aukcji 5G. UKE chce rozpocząć procedurę jeszcze w tym roku

COVID-19 przyspieszy cyfryzację?

- Kryzys wywołany pandemią koronawirusa uświadomił nam wagę nowoczesnych technologii i tzw. digitalizacji, ponieważ firmy i branże, które miały rozbudowane działy IT, były bardziej nowoczesne, łatwiej przeszły przez kryzys. Zmieniły się zwyczaje, nawyki konsumpcyjne, a także metody edukacyjne. Wiele rozmaitych rzeczy przechodzi do świata wirtualnego. W związku z tym firmy, które szybko się do tego dostosowały, już wygrały – mówił Grzegorz Maliszewski.

Zaznaczył, że zmiana w kierunku świata wirtualnego była także wyraźnie dostrzegalna na Europejskim Kongresie Gospodarczym, który w znacznej części także odbył się w formie zdalnej ze względu na ograniczenia sanitarne i konieczny dystans społeczny.


serwerownia internet sieć www 1200.jpg
Eksperci: wyzwanie na nadchodzące lata to promocja polskich produktów i nowoczesnych technologii

Potrzebne są nowe modele zarządzania 

- Rzeczywistość wymusiła zmianę formuły modeli biznesowych także takich wydarzeń jak kongresy czy rozmaite wydarzenia kulturalne lub spotkania biznesowe. I w tę stron powinny iść korporacje – podkreślił główny ekonomista Banku Millenium.

W jego opinii już możemy zobaczyć, jak wiele skorzystały np. platformy e-commerce, platformy sprzedaży internetowej, a w ślad za tym firmy kurierskie.

Taki sam ruch, w kierunku kontaktów zdalnych, dostrzegamy w sektorze bankowości – zaznaczył Grzegorz Maliszewski.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
04:02 Grzegorz Maliszewski gościem "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Grzegorz Maliszewski gościem "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw