more_horiz
Gospodarka

Na straży interesów klientów. Rzecznik Finansowy podsumował 5 lat swojej pracy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 15:30
Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki, podsumowując swą pięcioletnią działalność, poinformował, że w tym czasie udzielił ponad 220 tysięcy bezpłatnych porad prawnych. Interweniował również w przypadku 86 tysięcy spraw sądowych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Autorstwa Amnaj Khetsamtip

Rzecznik powiedział, że instytucja aktywnie korzystała też z prawa do składania wniosków do Sądu Najwyższego. Chodziło w nich o rozstrzygnięcie rozbieżności między wyrokami różnych sądów w sprawach poszkodowanych konsumentów.

Posłuchaj
00:28 10745937_1.mp3 Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki podsumował pięć lat swojej działalności. (IAR)

 

- W blisko 95 procentach te sprawy są rozstrzygane przez Sąd Najwyższy zgodnie ze stanowiskiem Rzecznika Finansowego - powiedział Mariusz Golecki.

- To jest pewien dorobek Rzecznika Finansowego, polegający na uczestniczeniu w rozwoju prawa i jego wyjaśnianiu. Staramy się uczestniczyć w rozstrzyganiu tych wątpliwości na rzecz klientów, wspierając tym samym sądy - podkreślił rzecznik.

W ostatnim czasie wzrosła liczba skarg, kierowanych do Rzecznika Finansowego przez klientów banków i firm pożyczkowych. Jakub Szczerbowski z wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika powiedział, że szczególnie zwiększyła się liczba skarg związanych z kredytami frankowymi.

franki 1200.jpg
UOKiK: większość spraw frankowych w sądach I instancji rozstrzygniętych korzystnie dla konsumentów

- Wzrost spowodowany jest przede wszystkim wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie państwa Dziubaków - mówił Jakub Szczerbowski.

- To orzeczenie spowodowało, że tak zwani "frankowicze" chętniej sięgają po sprawiedliwość i kierują reklamacje do banków. Zazwyczaj później zwracają się do Rzecznika Finansowego o pomoc. Niestety, banki w tych sprawach mają bardzo często postawę negatywną, więc finalnie sprawy trafiają do sądów - powiedział Jakub Szczerbowski.

Posłuchaj
00:26 10745937_2.mp3 Jakub Szczerbowski z wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika mówi, że zwiększyła się liczba skarg związanych z kredytami frankowymi. (IAR)

 

Wkrótce kompetencje Rzecznika Finansowego ma przejąć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Biuro Rzecznika Finansowego sprzeciwia się planom przejęcia jego zadań przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Takiej zmiany chce Ministerstwo Finansów, które przedstawiło projekt ustawy w tej sprawie. W uzasadnieniu czytamy, że konsolidacja obu jednostek ma na celu zwiększenie skuteczności ochrony konsumentów na rynku finansowym i zmniejszenie rozproszenia kompetencji.


Posłuchaj
00:18 10746079_1.mp3 Biuro Rzecznika Finansowego sprzeciwia się planom przejęcia jego zadań przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Argumentuje Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki. (IAR)

Rzecznik Finansowy powiedział, że zmiana doprowadzi do uprzywilejowania firm działających na rynku finansowym, a w szczególności banków i ubezpieczycieli, kosztem pogorszenia sytuacji prawnej ich klientów.

Posłuchaj
05:50 audycja.mp3 Prof. Mariusz Golecki gościem "Ekspresu Gospodarczego" (Justyna Golonko PR1)

 

IAR, PR24, akg