more_horiz
Gospodarka

PKP Intercity inwestuje w tabor. Spółka kupiła 30 nowoczesnych lokomotyw

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 17:31
PKP Intercity zaprezentowała ostatnią z trzydziestu lokomotyw odebranych od firmy Newag. Lokomotywa została oklejona hasłami zachęcającymi do kupowania polskich produktów. Początkowo państwowy przewoźnik zamówił 20 lokomotyw typu Griffin. We wrześniu zeszłego roku firma rozszerzyła jednak zamówienie o kolejnych 10 maszyn tego typu. Lokomotywę powitano dziś na dworcu Warszawa-Wschodnia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Grand Warszawski/Shutterstock

Lokomotywy elektryczne Griffin osiągają maksymalną prędkość do stu sześćdziesięciu kilometrów na godzinę. Maszyny są wyposażone między innymi w europejski system sterowania pociągiem ETCS poziomu pierwszego i drugiego oraz system zdalnej diagnostyki, który pozwala na monitorowanie pracy lokomotyw w czasie rzeczywistym. 

Wartość kontraktu obejmującego dostawę w sumie 30 lokomotyw wyniosła ponad 550 milionów złotych.

Zakup lokomotyw jest częścią planu inwestycji w tabor PKP Intercity. W jego ramach mają zostać między innymi zmodernizowane tradycyjne wagony, którymi dziś dysponuje, zakup nowych wagonów, a także zespołów trakcyjnych, czyli pociągów bezprzedziałowych.

Prezes spółki Marek Chraniuk podkreślił w czasie uroczystości na dworcu wschodnim, że pandemia nie pokrzyżowała planów inwestycyjnych przewoźnika. Przypomniał też, że na początku pandemii ruch kolejowy został praktycznie wygaszony, a spadek przewozów sięgał 95 procent.

KOLEJ DWORZEC twitter PKP PLK.jpg
Od 6 lat nieprzerwanie rosła liczba podróżujących koleją. Trend zatrzymała pandemia

Podkreślił też, że od czerwca pasażerowie systematycznie wracają na kolej, a po ustąpieniu pandemii, stanie się ona jednym najpopularniejszych środków transportu zbiorowego.

Firma Newag z Nowego Sącza realizowała to zamówienie przez 11 miesięcy. Producent w ramach kontraktu prowadzi także  szkolenia dla pracowników wskazanych przez PKP Intercity w zakresie obsługi pojazdów, świadczenia usług ich utrzymania oraz świadczenia usług gwarancyjnych na naprawę lokomotyw na czwartym poziomie utrzymania.

Zakup jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość przyznanego dofinansowania dla zadania zakupu nowych elektrowozów wyniosła ponad  79 milionów złotych. Łącznie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 PKP Intercity pozyskało prawie 654 miliony złotych dotacji.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg