more_horiz
Gospodarka

Prezes NBP: dopuszczam dalsze obniżenie stóp procentowych, także stopy ujemne

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 17:02
Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że dopuszcza dalsze obniżenie stóp procentowych. Dodał, że ewentualna ich obniżka zależna będzie od sytuacji gospodarczej. Zapowiedział także wprowadzenie w Polsce banknotu o nominale 1000 złotych.
Przewodniczący RPP, prezes NBP Adam Glapiński
Przewodniczący RPP, prezes NBP Adam Glapiński Foto: PAP/Leszek Szymański

- Generalnie rzecz biorąc - tak, dopuszczam obniżenie stóp, tak, dopuszczam stopy ujemne, które - przypomnę - są w całej strefie Euro. W Europie nie są żadnym ewenementem - powiedział Glapiński odpowiadając podczas konferencji prasowej na pytania dziennikarzy o ewentualną możliwość obniżki stóp procentowych.

wiad złoty.jpg
Stopy procentowe utrzymane. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Prezes NBP dodał, że bank przeprowadził analizę dotyczącą skutków ewentualnej obniżki stóp procentowych. Zwrócił uwagę, że do ewentualnej obniżki mogłoby dojść w przypadku "radykalnego pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarki".

Posłuchaj
00:17 10849843_2.mp3 Stopy procentowe w Polsce mogą zostać jeszcze bardziej obniżone - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. (IAR)

- A zakładamy przeciwnie - że w tym roku, od tego kwartału będzie następowała poprawa koniunktury, a inflacja będzie zgodna z celem NBP. Jeśli ten scenariusz będzie się realizował - co zakładam z ogromnym prawdopodobieństwem, a może się to zmienić tylko pod wpływem czynników zewnętrznych, to nie będzie potrzeby zmiany stóp procentowych - powiedział.

Adam Glapiński powiedział również, że NBP jest gotowy na kolejne interwencje na rynku walutowym. Jak dodał, Bank nie poda, jaka była skala grudniowej interwencji, ale - podkreślił - "była nieporównywalna z żadną poprzednią”.

- Jesteśmy gotowi na takie, a nawet większe i dłuższe interwencje - zaznaczył. - Ale zakładam, że w najbliższym czasie nie będzie takiej potrzeby - dodał.

Jak poinformował Glapiński, dotychczas NBP skupił obligacje za 113 mld zł, ale w ostatnich miesiącach skala tych operacji jest mniejsza niż na wiosnę 2020 r. - Nadal utrzymujemy ten instrument - zaznaczył.

Mówiąc o perspektywach dalszego skupu aktywów - Glapiński stwierdził, że skala przyszłych operacji będzie dostosowana do warunków rynkowych - Być może kolejna rządowa tarcza wywoła znów falę podaży obligacji (...). Jesteśmy w każdej chwili gotowi na taki skup - zapewnił prezes NBP.

nbp 1200.jpg
Prezes NBP: bank centralny będzie skupował aktywa tak długo, jak będzie potrzeba

Szef banku centralnego ocenił też, że nie ma żadnej potrzeby zmieniać zasad udzielania kredytu wekslowego, który udostępnia bankom NBP, czy zastępować go innym instrumentem.

Jak zaznaczył Glapiński, kredyt wekslowy jest dla banków bardzo tanim instrumentem refinansowania kredytów, ale popyt na niego jest znikomy. Oznacza to, że kredyty nie są ograniczone przez sytuację sektora bankowego - dodał.


Posłuchaj
00:27 10849843_1.mp3 Prezes NBP Adam Glapiński wyklucza możliwość podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach. (IAR)

- Przeciwnie, jest ogromna nadpłynność sektora i nie ma popytu na kredyt ze względu na ogólną niepewność - ocenił Glapiński. Jak zauważył prezes NBP, polskie firmy dostały już ponad 100 mld zł publicznego wsparcia, a mimo tego i mimo recesji, depozyty samych firm są o 25 proc. wyższe niż przed rokiem.

Mówiąc o kursie polskiej waluty szef banku centralnego stwierdził, że "żaden określony kurs złotego nie jest naszym celem, nigdy bank tego nie określał. W żadnej wypowiedzi członka zarządu banku, który podejmuje interwencje, nie mogło się znaleźć takie sformułowanie, ani w moim". 

Prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział, że inflacja w Polsce nie przekracza poziomu założonego przez Narodowy Bank Polski. W grudniu ceny towarów i usług wzrosły o 2,4 procent w ujęciu rok do roku. To mniej niż tak zwany cel inflacyjny NBP, który wynosi 2,5 procent z możliwością odchylenia w górę i w dół o jeden punkt procentowy


Posłuchaj
00:30 10849784_1.mp3 Szef NBP Adam Glapiński powiedział, że obecne dane nie potwierdzają groźby nagłego wzrostu inflacji w Polsce. (IAR)

Według Glapińskiego w Polsce mamy "niesłychanie tani kredyt", najtańszy w historii naszej nowoczesnej gospodarki. - Jednak odbiciem tego jest niskie oprocentowanie depozytów, ale nie może być inaczej - zaznaczył. Szef NBP zauważył, że oprocentowanie kredytów dla firm jest niższe niż przed pandemią.

Adam Glapiński oświadczył również, że myśli, iż następny prezes banku centralnego - a ma nadzieję, że to on sam - wprowadzi do obiegu banknot o nominale 1000 zł.

Obecny szef banku centralnego zaczął 6-letnią kadencję na stanowisku Prezesa NBP 21 czerwca 2016 r. Zgodnie z prawem ta sama osoba nie może być Prezesem NBP dłużej niż dwie kadencje.

IAR/PAP, PR24, akg