Rozpoczęło się Forum Ekonomiczne w Davos. W tym roku zostało podzielone na część wirtualną i tradycyjną

2021-01-25, 15:10

Rozpoczęło się Forum Ekonomiczne w Davos. W tym roku zostało podzielone na część wirtualną i tradycyjną
Hasło tegorocznego Forum to "Historia w punkcie zwrotnym, polityka rządów i strategio biznesowe".Foto: Drop of Light/shutterstock

Rozpoczęło się 51. Forum Ekonomiczne w Davos. W tym roku odbędzie się w dwóch fazach: wirtualnej w styczniu oraz w formie bezpośredniej w maju. Hasłem tegorocznych spotkań jest: "Wielki reset - przełomowy rok odbudowy zaufania".

W styczniowym Forum bierze udział ponad 2000 liderów, w tym dwudziestu pięciu szefów państw i rządów, szefowie największych organizacji ekonomicznych świata, w tym m.in. Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego,  szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sześciuset prezesów globalnych firm, reprezentujących sektor prywatny.

Reprezentowani będą również przywódcy społeczeństwa obywatelskiego, środowisko akademickie, sztuka i kultura, a także młodzież.

W różnych spotkaniach, w 140 sesjach transmitowanych na żywo dla publiczności, które odbędą się w ciągu tych pięciu dni, weźmie udział łącznie ok. 2 tys. gości.

Od ponad 50 lat Światowe Forum Ekonomiczne, znane również jako Forum Davos, służy jako globalna platforma, na której liderzy ze świata biznesu, rządu, organizacji międzynarodowych, społeczeństwa obywatelskiego i środowiska akademickiego spotykają się, aby na początku każdego roku zająć się najważniejszymi kwestiami w światowej gospodarce.

Powiązany Artykuł

A SINGAPUR 1.jpg
Singapur zamiast Davos. Spotkanie liderów biznesu i przywódców przeniesione do Azji

Od 25 do 29 stycznia 2021 "Dialogi z Davos" w wirtualnej formie

W 2021 r. Forum porzuciło swój tradycyjny format, aby dostosować się do wymagań pandemii.W dniach od 25 do 29 stycznia, w terminie, w którym zwykle odbywa się to wydarzenie, Forum odbędzie wirtualną rundę tak zwanych „dialogów z Davos”, podczas których światowi przywódcy podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat stanu świata w 2021 roku.

W Forum wezmą udział szefowie państw i rządów, dyrektorzy generalni, przywódcy społeczeństwa obywatelskiego, światowe media i przywódcy młodzieżowi z Afryki, Azji, Europy, Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i Ameryki Północnej.

Uczestnicy będą dyskutować na wiele różnych tematów, w tym o budowaniu lepszej przyszłości pracy, o zrównoważonym rozwoju i wykorzystaniu technologii czwartej rewolucji przemysłowej.

 

Kolejne spotkanie odbędzie się prawdopodobnie w realu w Singapurze, w dniach 13-16 maj

Ponadto Forum zaplanowało w tym roku nadzwyczajne spotkanie w Singapurze, które ma się odbyć w dniach 13-16 maja. Decyzja ta została podjęta z uwzględnieniem kryteriów dotyczących ewolucji pandemii w Azji i Europie.

W 2022 r. Forum oczekuje, że będzie mogło ponownie spotkać się twarzą w twarz w Davos (Szwajcaria).

Wydarzenie w Singapurze zgromadzi wiodące osobistości świata z wielu dziedzin, aby skupić się na kształtowaniu rozwiązań dla najpilniejszych wyzwań świata.

Według Klausa Schwaba, założyciela i prezesa wykonawczego Światowego Forum Ekonomicznego, „globalny szczyt przywódców ma kluczowe znaczenie, aby zastanowić się, jak możemy razem odzyskać siły”. „Współpraca publiczno-prywatna jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek, aby odbudować zaufanie i rozwiązać problemy, które pojawiły się w 2020 roku” - powiedział.

Davos 2021 poświęcone skutkom i przeciwdziałaniu pandemii, pod hasłem „Wielki reset”

Jak czytamy w dokumentach Forum, Agenda dla świata po COVID Pandemia COVID-19 dowiodła, że ​​żadna instytucja ani osoba nie jest w stanie samodzielnie sprostać wyzwaniom gospodarczym, środowiskowym, społecznym i technologicznym naszego świata. Kryzys wzmocnił trendy, które były widoczne jeszcze przed jego nadejściem, takie jak cyfryzacja czy potrzeba zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu rozwoju.

Stąd w 2021 roku Forum w Davos stoi na rozdrożu odbudowy zaufania i dokonywania kluczowych wyborów oraz konieczności zresetowania priorytetów i pilnej reformy systemów.

W tym celu w styczniu cały tydzień programowania globalnego będzie poświęcony pomocy liderom w wyborze innowacyjnych i odważnych rozwiązań, które powstrzymają pandemię i doprowadzą do solidnego ożywienia w przyszłym roku.

5 dni dyskusji o najważniejszych domenach Wielkiego Resetu

Każdy dzień skupi się na jednej z pięciu domen Wielkiej Inicjatywy Resetowania:

- Poniedziałek, 25 stycznia: Projektowanie spójnych, zrównoważonych i odpornych systemów gospodarczych.

- Wtorek, 26 stycznia: stymulowanie odpowiedzialnej transformacji i rozwoju przemysłu.

- Środa, 27 stycznia: wzmocnienie zarządzania naszymi globalnymi dobrami.

- Czwartek, 28 stycznia: wykorzystanie technologii czwartej rewolucji przemysłowej.

- Piątek, 29 stycznia: rozwój współpracy globalnej i regionalnej.

W wirtualnym Forum w Davos weźmie udział ponad 2000 przywódców i szefów najważniejszych instytucji światowych

W różnych spotkaniach, które odbędą się w ciągu tych pięciu dni, weźmie udział łącznie ponad 2 tys. gości z najwyższych szczebli przywódczych, w tym Christine Lagarde, prezes EBC, przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia, przywódcy największych krajów świata, m.in. Chin, Niemiec.

Teresa Ribera, czwarta wiceprzewodnicząca rządu i minister ds. Transformacji ekologicznej i wyzwań demograficznych weźmie udział w imieniu rządu hiszpańskiego.

Szczyt zainspirowany został manifestem zrównoważonego rozwoju, który ogłoszono w 2020 r.

Wtedy ogłoszono nowy „Manifest z Davos”, którego celem jest zbudowanie bardziej zrównoważonego, społecznego świata.

Zeszły rok był jak dotąd najbardziej zrównoważonym corocznym szczytem. Otrzymał certyfikat IS0 20121 dla imprez ekologicznych i będzie całkowicie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Osiągnięcie to było możliwe dzięki polityce mającej na celu korzystanie z lokalnych dostawców żywności, wprowadzaniu alternatywnych źródeł białka w celu ograniczenia spożycia mięsa, pozyskiwaniu w 100% odnawialnej energii elektrycznej, ograniczaniu lub eliminowaniu wykorzystania materiałów, których nie można poddać recyklingowi lub łatwo ponownie wykorzystać, oraz zwiększenie dostępności pojazdów elektrycznych.

Czym jest Forum w Davos?

Forum odbywa się tradycyjnie w Davos, najwyższym mieście w Europie (1560 metrów). Otoczony górami, mieści największą stację narciarską w Szwajcarii.

Jednak Davos nie słynie ze śniegu, ale z organizacji Światowego Forum Ekonomicznego (WEF).

W tym corocznym spotkaniu biorą udział liderzy polityczni, biznesowi, kulturalni i medialni, którzy chcą wziąć udział w międzynarodowej agendzie.

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) z siedzibą w Cologny w kantonie Genewskim w Szwajcarii jest międzynarodową organizacją pozarządową założoną 24 stycznia 1971 r.

Misja WEF jest określana jako „zobowiązana do poprawy stanu świata poprzez angażowanie biznesu, polityki i nauki i innych liderów społecznych, którzy będą kształtować globalne, regionalne i branżowe agendy ”.

WEF jest gospodarzem corocznego spotkania pod koniec stycznia w Davos, górskim kurorcie w Gryzonii, we wschodnich Alpach w Szwajcarii.

Forum Ekonomiczne w Davos zostało założone w 1971 r. W Genewie jako „niezależna, bezstronna i niezwiązana ze szczególnymi interesami” organizacja non-profit.

Jej założycielem jest Klaus M. Schwab, profesor Uniwersytetu Genewskiego, który początkowo zaprosił 444 osób  kadry kierowniczej z europejskich firm na spotkanie poświęcone ładowi korporacyjnemu w centrum kongresowym w Davos.

Jego pomysłem było wprowadzenie amerykańskiego podejścia do zarządzania biznesem do firm europejskich. Nigdy nie wyobrażał sobie, że to spotkanie doprowadzi do niezrównanego międzynarodowego szczytu, jakim jest dzisiaj.

Forum w Davos – miejsce gospodarczej inspiracji dla świata

Tysiące pomysłów pochodzi z Forum w Davos. Nie wszystkie z nich się urzeczywistniają, ale niektóre zaszły daleko: umowa o wolnym handlu w Ameryce Północnej podpisana między Kanadą, Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi została po raz pierwszy zaproponowana na nieformalnym spotkaniu w Davos.

Jak możesz śledzić Światowe Forum Ekonomiczne w Davos?

Agenda z Davos ma na celu poinformowanie globalnej opinii publicznej oraz 25 000 000 obserwatorów forum w mediach społecznościowych o kluczowych kwestiach kształtujących nadchodzący rok.

Zaangażuje również ponad 430 miast w 150 krajach, które są gospodarzami Global Shapers, sieci młodych ludzi inspirujących dialog, działania i zmiany.

Ponad 20 000 członków TopLink, cyfrowej platformy interakcji oraz ponad 400 000 subskrybentów Strategic Intelligence, wiodącej na świecie aplikacji wiedzy, będzie również aktywnych online przez cały tydzień programu.

Rozmowy można śledzić na Twitterze pod adresem (@wef i @davos), pod hashtagiem # wef20 oraz na Facebooku, Instagramie i LinkedIn. Obserwuj również na LinkedIn, Google+ i YouTube

Reuter, weforum.org, bbva.com, jk

Polecane

Wróć do strony głównej