more_horiz
Gospodarka

Port Gdańsk awansuje na pierwsze miejsce wśród terminali kontenerowych na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:30
Port Gdańsk na pierwszym miejscu wśród portów na Bałtyku. jeśli chodzi o przeładowywanie kontenerów. W przypadku ogółu towarów, gdański port zajął trzecie miejsce - podała spółka.
Statek MSC Mina, jeden z największych kontenerowców świata, oczekuje na załadunek w gdańskim DCT
Statek MSC Mina, jeden z największych kontenerowców świata, oczekuje na załadunek w gdańskim DCTFoto: Piotrwoz/ Shutterstock

Awans na pierwsze miejsce w rankingu kontenerowym zapewnił wynik ponad 515 tysięcy TEU (kontenerów 20-stopowych). Drugi bałtycki port, Sankt Petersburg, odnorował wyniki prawie 500 tys. TEU, a trzecia Gdynia - niemal 240 tys. TEU. 

eksport1200.jpg
Terminal DCT Gdańsk m.in. w rękach polskiego funduszu

Łącznie w I kwartale 2021 r. w Porcie Gdańsk przeładowano ponad 13,3 mln ton towarów wobec 11,3 mln ton w I kwartale 2020 roku. To oznacza wzrostu o prawie 18 proc.  Największe wzrosty są widoczne w grupie paliw płynnych - plus 39 procent, i zboża - plus 53 procent. 

W tej kategorii Port Gdańsk zajął trzecie miejsce wśród portów bałtyckich, za rosyjskimi Ust Ługa (25,5 mln ton) i St. Petersburg (14,4 mln ton). Wyprzedził rosyjski Primorsk (12,6 mln ton) oraz litewską Kłajpedę (11,3 mln ton).

"Potencjał jest ogromny"

- Chcemy zapewniać naszym klientom jak najwięcej możliwości rozwoju i ułatwiać swobodny przepływ towarów jako bałtycki hub - podkreślił dyrektor generalny DCT Gdańsk Cameron Thorpe. Dodał, że spółka zamierza nadal inwestować w usługi i możliwości przeładunkowe. 

- Potencjał naszego największego terminalu kontenerowego DCT Gdańsk, który jest największym hubem na Bałtyku, w związku z planami inwestycyjnymi i dalszym rozwojem jest ogromny. Jako zarząd portu realizujemy kluczowe inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową usprawniające dojazd do terminalu DCT. Ten kwartał cieszy nas podwójnie, bo zarówno my, jak i terminal DCT notujemy wzrosty i awansujemy w rankingach - poinformował prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke.

PAP, PR24, akg