more_horiz
Gospodarka

Rolnicy ubiegający się o odszkodowanie z powodu ASF i klęsk żywiołowych, sami określają ile lat będzie brane pod uwagę przy ich wyliczaniu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 07:07
Rolnicy mogą się ubiegać o odszkodowanie z tytułu szkód spowodowanych przez ASF i np. suszę, jeżeli ich straty sięgają 30 procent zmniejszenia produkcji lub pogłowia trzody chlewnej - tłumaczyła w audycji "Po pierwsze ekonomia" w Programie 1 Polskiego Radia Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Posłuchaj
02:38 Hanna Szymańska prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tłumaczy jak się ubiegać o odszkodowanie z powodu suszy i ASF ( Po pierwsze e Hanna Szymańska prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tłumaczy jak się ubiegać o odszkodowanie z powodu suszy i ASF ( Po pierwsze ekonomia Ewa Wasążnik PR1)

 

W przypadku wniosków o dofinansowanie ze strony ARiMR trzeba wykazać, że utrata o 30 procent pogłowia trzody chlewnej lub strat wywołanych przez podtopienia, przymrozki, gradobicie, suszę etc., jest określana przez porównanie średniorocznych wyników z trzema poprzednimi latami działalności. 

Choć warto przypomnieć, że producenci rolni mają prawo porównać te złe wyniki nawet z okresem 5 lat, pod warunkiem ich uśrednienia ( bez uwzględnianie najlepszego i najgorszego roku z 5 lat, pod względem produkcji rolnej).

Wniosek o dofinansowanie z tytułu strat może dotyczyć roku 2021 lub dwóch poprzednich. Pomoc z ARiMR zostanie wydatkowanie na inwestycje odtwarzające potencjał produkcyjny rolnika.


PR1/PR24/Ewa Wasążnik/ sw