more_horiz
Gospodarka

Wiceminister rodziny: chcemy rozszerzyć program Senior+ o nowe instytucje i grupy społeczne

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 17:30
- Chcemy rozszerzyć program Senior+ lub stworzyć nowy, aby zacząć tworzyć centra integracji międzypokoleniowej, co będzie miało duży walor wychowawczy, dla osób starszych i małych dzieci, w wieku przedszkolnym - powiedział Stanisław Szwed wiceminister rodziny i polityki społecznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Gravicapa

Wiceminister rozwoju złożył życzenia słuchaczom z okazji "Międzynarodowego Dnia Seniora". Przypomniał, że od roku 2015 do teraz powstało ponad tysiąc dziennych domów seniorów i klubów seniorów, czyli 9 razy więcej niż ich było.

Stanisław Szwed podkreślił, że na program Senior+ tylko w tym roku wydano z budżetu 60 mln złotych, co dało 112 nowych takich placówek. Choć te pieniądze były także przeznaczone na pomoc dla już istniejących placówek dla seniorów. Resort rodziny chce poszerzyć ten program o współpracę nie tylko z samorządami (JST), lecz także z różnego typu organizacjami społecznymi, które mają na celu integrowanie Polaków, nie tylko na poziomie lokalnym. 

Wiceminister Stanisław Szwed pytany o tegoroczną wypłatę 13 i 14 emerytury przypomniał, że pierwszą już przelano a ta druga będzie na kontach bankowych już w listopadzie. A przyszłoroczna waloryzacja świadczeń emerytalnych będzie zależeć od przyjętego budżetu na rok 2022, choć jako podstawę waloryzacji zakłada się na razie inflację na poziomie 4,8 %.

Gość audycji, którą prowadziła Justyna Golonko przypomniał  także plany rezygnacji z podatków PIT od emerytur zapisane w Polskim Ładzie. Wiele zależy od tempa parlamentarnych prac legislacyjnych, ale jest duża szansa, że te ulgi fiskalne będą obowiązywać już w 2022 roku.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


Posłuchaj
05:17 Stanisław Szwed wiceminister rodziny mówi o programie Senior+ ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko Pr1) Stanisław Szwed wiceminister rodziny mówi o programie Senior+ ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko Pr1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw


REKLAMA